Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-11

Zwolnienia grupowe. Ochrona stosunku pracy

Hanna Borkowska-Dąbrowska
Z powszechnej ochrony stosunku pracy korzysta każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Oznacza to, że wypowiadając taką umowę pracodawca ma obowiązek wskazać obiektywną przyczynę wypowiedzenia.
Poza tą ogólną ochroną wiele grup pracowników korzysta z tzw. szczególnej ochrony przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy z powodu na sytuację życiową (wiek przedemerytalny, ciąża i macierzyństwo), pełnienie dodatkowych funkcji (udział we władzach związku zawodowego, społeczni inspektorzy pracy), pełnienie określonych funkcji w organach samorządowych (lekarze pełniący funkcję z wyboru w organach izb lekarskich, pielęgniarki lub położne pełniące funkcję z wyboru w organach izb pielęgniarek i położnych).
Przeprowadzając zwolnienia pracowników na mocy ustawy o zwolnieniach grupowych pracodawca musi pamiętać o kręgu osób korzystających ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Ochrona stosunku pracy polega na wyłączeniu lub ograniczeniu prawa pracodawcy do wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę.
WAŻNE! Ochrona stosunku pracy wyłączona jest w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy. W takim przypadku żaden pracownik nie korzysta z ochrony.
Przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy w ramach zwolnienia grupowego nie stosuje się (art. 5 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych):
art. 38 k.p. nakazującego pracodawcy przeprowadzanie konsultacji związkowej,
art. 41 k.p. zakazującego wypowiadania umów o pracę w okresach usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
• przepisów odrębnych dotyczących szczególnej ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, z wyłączeniem grup wymienionych w ustawie o zwolnieniach grupowych.
Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o zwolnieniach grupowych w razie niezawarcia porozumienia między pracodawcą a zakładowymi organizacjami związkowymi, przy wypowiadaniu pracownikom umów o pracę, jak również dotychczasowych warunków pracy i płacy, pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia konsultacji związkowej zgodnie z art. 38 k.p.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00