Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-11-08

Czego nie wolno pracodawcy. Pracodawca płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych

Anna Martuszewicz, Bartłomiej Sikora, Beata Kaczmarek
Podstawowym obowiązkiem wynikającym z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest obliczanie, pobieranie zaliczek na podatek dochodowy od pracowników oraz wpłacanie ich we właściwym terminie organowi podatkowemu. Pracodawcy zobowiązani są do pobierania zaliczek w ciągu roku tylko od tych osób (pracowników), które uzyskują od tych zakładów przychody m.in. ze stosunku pracy.
Odpowiedzialność
Pracodawca jest zobowiązany do skrupulatnego wywiązywania się z wyżej wskazanego obowiązku.
Zgodnie z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) pracodawca jako płatnik ponosi odpowiedzialność za podatek niedobrany lub podatek pobrany, a niewpłacony.
WAŻNE! Płatnik odpowiada za niedobrany lub pobrany, a niewpłacony podatek całym swoim majątkiem.
Jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi, że płatnik nie wypełnił swoich obowiązków, wydaje decyzję o odpowiedzialności podatkowej płatnika, w której określa wysokość należności z tytułu niedobranego lub pobranego a niewpłaconego podatku - chyba że niedobranie zaliczki nastąpi z winy pracownika. Konsekwencje z tytułu niewłaściwego rozliczania pracownika może ponieść poza samym pracodawcą również jego małżonek. Pracodawca będący bowiem osobą fizyczną, a pozostający w związku małżeńskim ponosi odpowiedzialność za zobowiązanie powstałe w wyniku doręczenia decyzji określającej zobowiązanie podatkowe, o której mowa wyżej, własnym majątkiem odrębnym oraz majątkiem wspólnym z małżonkiem.
PRZYKŁAD
Pan Kazimierz prowadzi jednoosobową działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Od kilku miesięcy nie odprowadza zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń zatrudnianych przez siebie pracowników. Po pewnym czasie urząd skarbowy dowiedział się o tym fakcie, wszczął postępowanie podatkowe, w wyniku którego wydał decyzję określającą odpowiedzialność Pana Kazimierza jako płatnika, w której określił wysokość należności z tytułu niepobranej i niewpłaconej zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku niespełnienia przedmiotowego zobowiązania przez Pana Kazimierza organ podatkowy może wszcząć egzekucję, którą może jednak prowadzić tylko z majątku Pana Kazimierza, z uwagi na fakt, że Pan Kazimierz zawarł ze swoją małżonką umowę o wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej na trzy miesiące przed miesiącem, w którym Pan Kazimierz nie pobrał po raz pierwszy zaliczki na podatek dochodowy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00