Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2006-02-14

Pracodawca przed sądem pracy. Rozdział III. Postępowanie pojednawcze

Beata Superson-Polowiec, Tomasz Pogoda
Zgodnie z art. 243 k.p. zarówno pracodawca, jak i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu wynikającego ze stosunku pracy.
Cel postępowania pojednawczego
Ugodowe rozstrzyganie sporów służy niewątpliwie kontynuowaniu należytej współpracy między stronami. W tym celu pracodawca i pracownik mogą korzystać zarówno z instytucji i mechanizmów znanych prawu cywilnemu, jak i prawu pracy.
W intencji ugodowego załatwienia sporu pracownik może przed skierowaniem określonej sprawy na drogę sadową zażądać wszczęcia postępowania przed zakładową komisją pojednawczą (art. 242 § 2 k.p.). Uprawnienie takie ma charakter fakultatywny i przysługuje wyłącznie pracownikowi, ponadto warunkiem niezbędnym do realizacji tego uprawnienia jest to, aby u danego pracodawcy komisja taka funkcjonowała. Komisja pojednawcza jest obligatoryjnym organem mediacyjnym. Jej funkcjonowanie u pracodawcy nie jest obowiązkowe, zależy jedynie od woli stron mogących ją powołać do życia, a jej zadaniem jest dążenie do zawarcia ugody przez strony sporu. Ma na celu umożliwić stronom polubowne zakończenie istniejącego między nimi sporu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00