Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-07-11

Obliczanie wynagrodzeń. Składniki wynagrodzenia

Dorota Twardo
Wynagrodzenie pracownika może składać się nie tylko z wynagrodzenia zasadniczego, ale również z innych dodatków. Ich przyznanie wynika bądź wprost z przepisów prawa, bądź prawo do nich pracownik nabywa po spełnieniu określonych przesłanek.
Minimalne wynagrodzenie za pracę
Jedną z najważniejszych zasad przy ustalaniu wynagrodzeń jest zagwarantowanie każdemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy wynagrodzenia nie niższego od minimalnego, tj. od kwoty 899,10 zł w roku 2006.
Od reguły tej ustawa wprowadza jeden wyjątek. Wynagrodzenie pracownika rozpoczynającego pracę zawodową w pierwszym roku pracy nie może być niższe niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia, tj. 719,28 zł.
Ustalona na dany rok kwota wynagrodzenia minimalnego jest kwotą brutto. Należy ją pomniejszyć o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Jeżeli w danym miesiącu, ze względu na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, to należy uzupełnić wynagrodzenie do tej wysokości. Wyrównanie to wypłaca się za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia.
Pracownikom wynagradzanym na podstawie stawek godzinowych wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy.
Stanowi ono różnicę między wysokością wynagrodzenia należnego za godzinę, które oblicza się, dzieląc wysokość minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego etatu, a wysokością wynagrodzenia danego pracownika, tzn. między stawką godzinową, którą wypracował pracownik w danym miesiącu, a stawką godzinową wynikającą z podzielenia minimalnego miesięcznego wynagrodzenia przez liczbę godzin do przepracowania na cały etat w miesiącu.
infoRgrafika
W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę minimalne wynagrodzenie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00