Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-04-08

JAK UZUPEŁNIĆ BRAKI KADROWE

Marek Rotkiewicz

WSTĘP

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi. Kosztami są przede wszystkim wynagrodzenia oraz liczone od nich składki na ubezpieczenia społeczne. Często zachodzi jednak także konieczność utworzenia dla przyjmowanej do pracy osoby całkowicie nowego stanowiska pracy, zapewnienia jej specjalistycznego sprzętu, odzieży roboczej czy ochronnej.

Część tych kosztów może być dofinansowana z różnych środków publicznych w związku z zatrudnieniem (czy też nawiązaniem z nią współpracy w innej formie) osoby należącej do którejś ze wspieranych grup - chodzi tutaj o osoby niepełnosprawne i bezrobotnych, ale także poborowych odbywających służbę zastępczą. Dla wielu instytucji istotna jest możliwość korzystania z pracy osób, które z pobudek altruistycznych (chociaż niewyłącznie - pamiętajmy, że każda praca daje doświadczenie zawodowe i nowe umiejętności) wykonują nieodpłatną pracę w ramach wolontariatu.

Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z pracy pracowników tymczasowych. Pracodawca co prawda ponosi koszt wynagrodzeń i składek (w „opłacie” dla agencji pracy tymczasowej), ale nie jest obciążany kosztami pośrednimi związanymi z prowadzeniem dokumentacji kadrowej, dokonywaniem rozliczeń podatkowo-ubezpieczeniowych itp.

ZATRUDNIANIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92, zwanej dalej ustawą o rehabilitacji) nakładają na pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne sporo ograniczeń związanych z ich zatrudnianiem - są to m.in. ograniczenia w zakresie czasu pracy, dodatkowych urlopów. Jednocześnie przepisy przyznają pracodawcy możliwość ubiegania się o różnego rodzaju wsparcie związane z tym zatrudnieniem - dofinansowanie wynagrodzeń, składek na ubezpieczenia społeczne, kosztów przystosowania stanowiska pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00