Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-08-04

EKWIWALENT ZA URLOP WYPOCZYNKOWY

l ustalanie podstawy wymiaru

Michał Culepa

l premie i nagrody

l ekwiwalent a wynagrodzenie

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy jest jednym z ostatnich świadczeń wypłacanych pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, a z jego podstawy z mocy prawa podlega wyłączeniu wiele składników wynagrodzenia. Dlatego ważne jest nie tylko precyzyjne obliczenie wysokości ekwiwalentu, ale i określenie, jaki charakter mają poszczególne składniki płacy.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy jest świadczeniem przysługującym pracownikowi wyłącznie w sytuacji, gdy nie wykorzystał on urlopu wypoczynkowego, do którego był w danym roku uprawniony. Niewykorzystanie to mogło nastąpić zarówno z powodu rozwiązania stosunku pracy, jak i jego wygaśnięcia.

Bez znaczenia jest tu przyczyna rozwiązania stosunku pracy. Może nią być wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie za porozumieniem stron w trybie przewidzianym w art. 30 § 1 pkt 1 k.p., jak też rozwiązanie bez wypowiedzenia - czyli ze skutkiem natychmiastowym.

Nieistotne jest również, czy natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z winy pracownika, a więc w trybie art. 52 k.p., tj. z powodu:

l ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,

l popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,

l zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku,

czy też nastąpiło bez winy pracownika, a więc z przyczyn określonych w art. 53 k.p. (długotrwała choroba, przekraczająca okres zasiłkowy i 3-miesięczny okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, nieobecność usprawiedliwiona z innych przyczyn niż choroba - dłuższa niż 1 miesiąc).

Ekwiwalent przysługuje także w razie niewykorzystania urlopu z powodu wygaśnięcia stosunku pracy.

Następuje to z 3 zasadniczych przyczyn:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00