Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-11-23

ŚWIADCZENIA DLA RODZINY ZMARŁEGO PRACOWNIKA

Prawa majątkowe pracownika w razie jego śmierci przechodzą na jego bliskich. Rodzinie przysługuje też odprawa pośmiertna, jeżeli śmierć pracownika nastąpi np. w trakcie pobierania po ustaniu stosunku pracy zasiłku z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą.

W momencie śmierci pracownika wygasa jego stosunek pracy. W konsekwencji po pracowniku pozostaną prawa majątkowe, które należy wypłacić uprawnionym osobom - oznaczonym członkom rodziny lub spadkobiercom (art. 631 k.p.).

Prawa majątkowe po zmarłym

Do praw majątkowych po zmarłym pracowniku będą należeć m.in. wynagrodzenie za pracę, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, premie czy nagrody. Do praw majątkowych po zmarłym pracowniku, który uległ wypadkowi przy pracy, będzie wchodzić również odszkodowanie za utracone lub uszkodzone w związku z tym wypadkiem przedmioty pracownika przeznaczone do osobistego użytku oraz przedmioty niezbędne do wykonywania pracy. Odszkodowanie nie przysługuje jednak za utratę lub uszkodzenie pojazdów samochodowych lub wartości pieniężnych (art. 237 § 2 k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00