Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-08-26

Czy trzeba wypłacić ekwiwalent za urlop, jeżeli pracownik, z którym rozwiązano umowę w związku z obowiązywaniem ustawy antykryzysowej, zostanie ponownie zatrudniony

Pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania przez pracownika w całości lub w części przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Taki obowiązek nie powstaje w przypadku, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie zatrudnienia pracownika na podstawie kolejnej umowy. Warunkiem jest jednak, aby nowa umowa została zawarta z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy poprzednio obowiązującej.

Aleksander P. Kuźniar

specjalista ds. prawa pracy

PROBLEM

Jednemu z naszych pracowników, z którym 21 września 2009 r. zawarliśmy umowę na okres 3 lat, wypowiedzieliśmy stosunek pracy w związku z ograniczeniem dotyczącym czasu trwania umów terminowych wynikającym z przepisów ustawy antykryzysowej. Jednak po upływie 3 miesięcy ponownie zatrudnimy tego pracownika, na potwierdzenie czego zawarliśmy umowę przedwstępną. Czy w tym przypadku możemy porozumieć się z pracownikiem, że wykorzysta on urlop wypoczynkowy w czasie trwania kolejnej umowy? Czy w takiej sytuacji musimy mu wypłacić ekwiwalent za urlop?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00