Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-08-31

Rewolucja w zasadach korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem - najnowsze zmiany w Kodeksie pracy

Od 2 stycznia 2016 r. zamiast dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego pojawi się jeden urlop rodzicielski łączący oba te urlopy. Ponadto część urlopu rodzicielskiego rodzice będą mogli wykorzystać aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia. Dopuszczalne stanie się również podzielenie urlopu ojcowskiego na 2 części i wykorzystanie go aż do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy podpisana przez prezydenta 5 sierpnia 2015 r.

Od 2 stycznia 2016 r. gruntownej zmianie ulegają przepisy regulujące uprawnienia pracowników rodziców oraz związane z rodzicielstwem uprawnienia osób niebędących pracownikami, ale ubezpieczonymi z innego tytułu. Poniżej przedstawiamy praktyczne skutki tych zmian.

Połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego

W obecnym stanie prawnym rodzice, po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego, mogą skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do:

● 6 tygodni - przy urodzeniu jednego dziecka,

● 8 tygodni - przy urodzeniu większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Oprócz tego rodzice mają prawo do 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Od 2 stycznia 2016 r. dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski zostaną połączone w jeden urlop rodzicielski. Maksymalny, łączny czas korzystania z uprawnień urlopowych przez pracowników rodziców nie ulegnie zmianie, gdyż wymiar nowego urlopu rodzicielskiego będzie sumą dwóch dotychczasowych urlopów. Po zmianach rodzice, którzy wykorzystają podstawowy urlop macierzyński, będą więc mogli skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze:

● do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,

● do 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Zmiany obejmą również rodziców adopcyjnych, w odniesieniu do których obecnie możliwe są 3 wymiary urlopu dodatkowego, tj.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00