Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-01-09

Przewodnik po zmianach w VAT i akcyzie 2024

I. PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG

Tabela. Zmiany w ustawie o VAT na 2024 r. – zestawienie

Lp.

Czego dotyczy zmiana

Na czym polega zmiana

1

2

3

od 1 stycznia 2024 r.

1.

Kasy z elektronicznym zapisem kopiiPodatnik nie może już zakupić kasy z elektronicznym zapisem kopii o zas­tosowaniu specjalnym. W sprzedaży są już tylko kasy online.

2.

Obniżenie stawek VAT

Przedłużono stosowanie stawki 0% na produkty spożywcze wymienione w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT (do 31 marca 2024 r.) oraz stawki 8% przez cały 2024 r. na środki produkcji rolniczej.

Nie przedłużono natomiast stosowania stawki 0% w przypadku darowizn na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy.

3.

Ewidencja płatności transgranicznychNałożono na dostawców usług płatniczych nowy obowiązek. Muszą prowadzić ewidencję odbiorców płatności i płatności transgranicznych w odniesieniu do świadczonych usług płatniczych.

4.

Wnioski o wydanie WISWprowadzono obowiązek składania wniosków o wydanie WIS tylko w formie elektronicznej za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym. Dyrektor KIS również ma obowiązek komunikowania się z podatnikiem w ten sposób, chyba że nastąpią problemy techniczne.

5.

Korekta rocznaWprowadzono możliwość rezygnacji z korekty rocznej. Jest to możliwe pierwszy raz przy dokonywaniu korekty rocznej za 2023 r., jeżeli różnica między proporcją wstępną a proporcją ustaloną dla zakończonego roku podatkowego nie przekracza dwóch punktów procentowych.

6.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrującychPrzedłużono na 2024 r. dotychczasowy zakres zwolnień z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej.

od 1 lutego 2024 r.

7.

Ewidencjonowanie faktur w JPK_V7, gdy zrezygnowano z wystawienia faktury zaliczkowejUregulowano, jak ma być ewidencjonowana w JPK_V7 faktura, gdy zrezygnowano z wystawienia faktury zaliczkowej i wystawiono tylko fakturę dokumentującą dokonaną dostawę lub wykonaną usługę.

od 1 lipca 2024 r.

8.

Wystawianie faktur w KSeF
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00