Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2018 r., sygn. II FSK 374/16

Odszkodowanie za rozwiązanie umowy z kontrahentem może być kosztem, jeżeli decyzja ma uzasadnienie biznesowe, a spółce groziłyby dotkliwe kary.

Gazeta Prawna nr 43/2018

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA (del.) Zbigniew Romała (sprawozdawca), Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 8 października 2015 r. sygn. akt I SA/Wr 1241/15 w sprawie ze skargi "V." - sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 października 2015 r. sygn. akt I SA/Wr 1241/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi "V." - sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, uchylił zaskarżoną interpretację.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

"V." - sp. z o.o. z siedzibą w W.- dalej jako "Spółka", wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

Przedstawiając zdarzenie przyszłe wnioskodawczyni podała, że wchodzi

w skład globalnej grupy kapitałowej - dalej jako "Grupa", i prowadzi w Polsce działalność obejmującą m.in. dystrybucję i serwis samochodów ciężarowych oraz części zamiennych. W 2013 r. Spółka połączyła się ze spółką R. Polska Sp. z o.o. - dalej jako "R.", poprzez jej przejęcie i przeniesienie całego majątku. Spółka (i R. przed przejęciem) współpracuje m.in. z dealerami pojazdów ciężarowych (będącymi odrębnymi podmiotami). Przed połączeniem R. wypowiedziała umowy dealerskie o współpracę (tj. umowy dystrybucyjną i o prowadzenie serwisu) z jednym z dealerów - dalej jako "Dealer". Ustalono, że wypowiedzenia będą skutkowały rozwiązaniem umów: z końcem grudnia 2014 r. umowy autoryzowanego warsztatu, a z końcem maja 2015 r. umowy dystrybucyjnej. Przyczyną rozwiązania umów była restrukturyzacja sieci dystrybucji (przejęcie całości sprzedaży przez Grupę) autoryzowanych warsztatów grupy. Na krótko przed wypowiedzeniem umów Dealer w związku ze współpracą poczynił istotne inwestycje w rozbudowę swoich lokalizacji dealerskich w Polsce. Perspektywiczne podejście Dealera do współpracy z R. wynikało m.in. z bogatej historii kooperacji między podmiotami z grup kapitałowych R. oraz Dealera, który należy do międzynarodowej grupy kapitałowej - jednego z największych dystrybutorów samochodów ciężarowych we Francji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00