Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.03.2005, sygn. PP/443-3/13/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu, sygn. PP/443-3/13/05

Czy wypłata wynagrodzenia ( premia pieniężna) za dobrą współpracę jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Pytanie podatnika

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handelu artykułami ektrycznymi oraz usługi elektryczne . W ramach prowadzonej działalności gospodarczej współpracuje z hurtowniami i producentami , od których otrzymuje okresowo premie pieniężne. Zgodnie z umowami handlowymi wysokość udzielonych premii finansowych i ich częstotliwość zależna jest od wielkości obrotu netto w danym okresie rozliczeniowym oraz terminu zapłaty liczonego od daty zakupu . Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz.U Nr 54, poz.535 ze zmianami ) przez usługę rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również: 1/ przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, jakiej dokonano czynności prawnej2/ zobowiazanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji3/ świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa . Tak więc każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czy określonym zachowaniu mięści się w tak sformułowanej definicji usług. Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Należy podkreślić, że w ww. ust.2 cyt. przepisu usługą jest również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji ,o ile jest to przedmiotem umowy. Oznacza to że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane w PKWiU o której mowa w cyt. art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.W art. 41 ust.13 wyżej cyt. ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza się, iż towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką 22 %, z wyjątkiem tych , dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę. Otrzymywana premia pieniężna zgodnie z zawartą umową związana jest więc z określonymi zachowaniami nabywcy a zatem mieści się w definicji świadczonych usług w myśl cytowanego art. 8 ust.1 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązujacego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00