Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2008, sygn. IBPP2/443-182/07/ASz/KAN-1338/10/07, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-182/07/ASz/KAN-1338/10/07

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Urzędu Miejskiego w ...., przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2007r. (data wpływu 10 października 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłaty wadium przez uczestnika przetargu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2007r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłaty wadium przez uczestnika przetargu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz szkoleń na zbycie nieruchomości z dnia 14 września 2004r. (Dz. U. nr 207 poz. 2108) osoba planująca udział w przetargu na zbycie nieruchomości komunalnej musi wpłacić wadium m.in. w pieniądzu uprawniające ją do uczestnictwa w przetargu. Może ono wynosić 5% do 20% ceny wywoławczej nieruchomości stanowiącej przedmiot przetargu. Wadium wpłacone przez uczestnika przetargu, który przetarg wygrał zalicza się na poczet ceny sprzedaży nieruchomości. Cena sprzedaży nieruchomości, pomniejszona o wpłacone przed przetargiem wadium uiszczana jest przez nabywcę kilka dni przed zawarciem notarialnej umowy sprzedaży nieruchomości. Natomiast akt notarialny sprzedaży nieruchomości pomiędzy Gminą, a nabywcą działki ustalonym w przetargu, zawierany jest często w czasie od jednego do dwóch miesięcy po rozstrzygnięciu przetargu. Wnioskodawca zaznaczył, iż czasem jest to okres dłuższy, gdy zawarcie umowy poprzedzone zostać musi uzyskaniem stanowisk odpowiednich organów np. zgody na sprzedaż Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w przypadku sprzedaży zabytku, wypowiedzeniu się, co do korzystania lub nie z prawa pierwokupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych w przypadku nieruchomości rolnej itp. Do czasu zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, wadium pozostaje na koncie depozytowym Gminy, dopiero po zawarciu umowy przenoszone jest na konto dochodów Gminy z tytułu sprzedaży nieruchomości. Zatem zgodnie z dotychczas stosowana praktyką, rozliczenie podatku VAT od wadium wpłaconego przez uczestnika przetargu wygrywającego przetarg następowało w miesiącu, w którym dochodziło do rozstrzygnięcia przetargu. Stanowisko takie uzasadniane było w ten sposób, że w momencie pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu, a więc ustaleniu nabywcy nieruchomości, jego wadium powinno już być traktowane jako rodzaj zaliczki na poczet ceny sprzedaży nieruchomości. Jednak w ostatnim okresie Wnioskodawca spotkał się z różną interpretacją przedmiotowego tematu.Czy obowiązek podatkowy w podatku VAT od wadium wpłaconego przez podmiot który przetarg wygrał oczywiście w przypadku, gdy sprzedaż danej nieruchomości jest tym podatkiem obciążona powstaje w miesiącu, w którym doszło do rozstrzygnięcia przetargu, czy też właściwym jest rozliczenie VAT od całej ceny sprzedaży:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00