Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.08.2009, sygn. ILPP2/443-634/09-2/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-634/09-2/SJ

Czy podatek należny powstaje w miesiącu rozpoczęcia procedury uproszczonej, czy też w miesiącu, w którym Urząd Celny zarejestrował uzupełniające zgłoszenie celne?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania importu towarów w deklaracji VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania importu towarów w deklaracji VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest firmą prowadzącym m.in. agencje celne, który przedstawił następujący hipotetyczny opis sprawy:

  1. W dniu 31 maja 2009 r. do Agencji Celnej zgłasza się klient (podatnik), który spełnia warunki określone w art. 33a ustawy o VAT, zgłaszając do odprawy w kraju w oparciu o procedurę uproszczoną towar importowany spoza obszaru Unii Europejskiej.
  2. Agencja Celna, dysponująca własnym pozwoleniem na procedurę uproszczoną i stosownymi gwarancjami na poczet należności celnych, w dniu przybycia towarów wysyła do Urzędu Celnego elektroniczne powiadomienie o przybyciu, w którym umieszcza m.in.: dane o towarze, wysokości należności celnych oraz kursie waluty, na podstawie którego należności te zostały wyliczone. Niezwłocznie po wysłaniu powiadomienia następuje wpis towaru do rejestru oraz obciążenie gwarancji zabezpieczających należności celne. Po upływie 1 lub 2 godzin od momentu wysłania powiadomienia, towar jest zwalniany do rozładunku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00