Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2010, sygn. IPPP1-443-788/10-4/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-788/10-4/PR

Zastosowanie zwolnienia z podatku VAT w przypadku wynajmu lokali i charakterze mieszkalnym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16.07.2010 r. (data wpływu 28.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku VAT w przypadku wynajmu lokali i charakterze mieszkalnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.07.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku VAT w przypadku wynajmu lokali i charakterze mieszkalnym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na inwestowaniu w nieruchomości. W jej ramach nabywa, przede wszystkim na rynku pierwotnym (od deweloperów), nieruchomości mieszkalne (lokale), które następnie - po wykończeniu lub bez - oddaje co do zasady w najem. Alternatywnie (rzadziej), głównie w celu poprawy płynności finansowej, Spółka zbywa także nabyte lokale przed lub po zakończeniu najmu.

W przypadku przeznaczenia nieruchomości na wynajem możliwe są dwa scenariusze postępowania:

  • oddanie w najem bezpośrednio osobie fizycznej/prawnej na jej cele mieszkaniowe lub gospodarcze (dalej; wynajem bezpośredni),
  • oddanie w najem wyspecjalizowanym podmiotom gospodarczym (dalej: Najemcy), których działalność polega na profesjonalnym wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami, z prawem do ich dalszego podnajmu osobom fizycznym/prawnym (dalej: wynajem pośredni).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00