Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2010, sygn. IPPP1-443-907/10-2/IGo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-907/10-2/IGo

Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do rozliczania podatku naliczonego związanego z przyszłą sprzedażą opodatkowaną. Wnioskodawca ma prawo do zwrotu nadpłaty w podatku VAT na rachunek osobisty prowadzony w banku krajowym, wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminach określonych przepisami prawa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31.08.2010r. (data wpływu 06.09.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do rozliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.09.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie do rozliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca informuje, że nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej, a jedynie jest komandytariuszem w spółce komandytowej, a podstawowym źródłem utrzymania jest praca najemna na podstawie umowy o pracę. Praca ta wymaga częstych wyjazdów zagranicznych i jest bardzo absorbująca czasowo.

W sierpniu 2007r. Zainteresowany sprzedał swój (oraz żony wspólnota małżeńska) udział w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym niezasiedlonym. W listopadzie 2006r. wystąpił z zapytaniem do Urzędu Skarbowego o to, czy sprzedaż takiego udziału w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym niewykończonym, stanowiącego majątek osobisty Wnioskodawcy nie związany z działalnością gospodarczą podlega czy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Urząd stanął na stanowisku, że sprzedaż taka jest opodatkowana stawką właściwą dla budynków mieszkalnych czyli 7%. Ponieważ przed dokonaniem transakcji (zaliczka w lutym 2007r.) Wnioskodawca ponosił z żoną pewne koszty związane z tym budynkiem, które w konsekwencji miały służyć sprzedaży opodatkowanej, zarejestrowali się jako czynni podatnicy VAT od listopada 2006r. Urząd potwierdził prawo do rozliczania VAT-u naliczonego związanego z tą budową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00