Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.10.2011, sygn. IPTPP2/443-375/11-4/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-375/11-4/JS

Sprzedaż nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Skarbu Państwa na rzecz jej dotychczasowego użytkownika wieczystego nie będzie stanowić dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2011 r. (data wpływu 21 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 października 2011 r. (data wpływu 14 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 października 2011 r. (data wpływu 14 października 2011 r.) o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Skarb Państwa realizuje wniosek użytkownika wieczystego i proceduje na podstawie art. 32 ust. 1a ustawy o gospodarce nieruchomościami sprzedaż prawa własności nieruchomości gruntowej. Zgodnie z treścią powołanego wyżej artykułu nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu. Naniesienia na gruncie stanowią na podstawie przepisów szczególnych odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 kc). Sprzedaż prawa własności jest czynnością cywilnoprawną podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jest traktowana jako odpłatna dostawa towarów. W myśl art. 37 ust. 2 pkt 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami sprzedaż prawa własności dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu odbywa się w drodze bezprzetargowej. Nawiązując do treści art. 32 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dniem zawarcia umowy z mocy prawa wygasa uprzednio ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Przepisu art. 241 kc nie stosuje się, co oznacza, że pozostają w mocy obciążenia ustanowione na użytkowaniu wieczystym. Użytkownikowi wieczystemu nie przysługuje roszczenie z art. 64 kc o zobowiązanie przez sąd właściciela (w tym przypadku Skarb Państwa) do złożenia oświadczenia woli o sprzedaży nieruchomości. W omawianej sprawie Skarb Państwa poinformował Wnioskodawcę o dokonanej wycenie prawa własności i prawa użytkowania wieczystego, jak również o fakcie, iż przedmiotowa transakcja jest opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 23%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00