Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2012, sygn. IPPB2/436-332/12-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Czy przedstawione zdarzenie przyszłe, polegające na rokrocznym zawieraniu nowej umowy linii kredytowej, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.07.2012 r. (data wpływu 19.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawierania umowy linii kredytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.07.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawierania umowy linii kredytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka B. Sp. z o.o. (dalej: B.) 07.05.2010 r. zawarła z mającą siedzibę w Niemczech spółką V. G.(dalej: V. ) umowę linii kredytowej, na podstawie której V. przyznał B. linię kredytową o wartości do 4.500.000 PLN. Przy czym, na podstawie odpowiednich zapisów umownych V. został uprawniony do obniżania bądź podwyższania przyznanej B. kwoty linii kredytowej.

W dniu 29.09.2011 r. na podstawie porozumienia z dniem 30.09.2011 r. V. przeniósł na V. A.(dalej: V. A.) z siedzibą w L. w Austrii ogół praw i obowiązków wynikających z zawartej z B. umowy linii kredytowej. Zatem w dniu 30.09.2011 r. V. A. wstąpił we wszelkie prawa i obowiązki V. wynikające z umowy linii kredytowej, przy czym, na podstawie odpowiednich zapisów umownych V. A. został uprawniony do obniżania bądź podwyższania przyznanej B. kwoty linii kredytowej. V. A. skorzystał z tej możliwości podwyższając kwotę linii kredytowej przysługującej spółce B. do 2.300.000 EUR z dniem 30.09.2011. Przeniesienie praw i obowiązków było bezpłatne żadna ze stron nie poniosła dodatkowych opłat, prowizji ani też w zamian za dokonanie na rzecz drugiej strony przysporzenie majątkowe nie osiągnęła korzyści majątkowej. W związku z planowanymi zmianami w ramach koncernu V. rozważana jest możliwość zawierania w każdym nowym roku obrachunkowym nowej umowy linii kredytowej. Umowa taka miałaby być podpisywana w L. w Austrii, zaś jej treść, interpretacja oraz wykonanie nie będą podlegać, podobnie jak w przypadku umów z dnia 07.05.2010 r. oraz 30.09.2011 r. przepisom prawa polskiego. Przy czym zakłada się, iż jedynie limity linii kredytowej wskazane w następujących po sobie nowych umowach linii kredytowej mogą się od siebie różnić, natomiast pozostałe postanowienia umowne winny pozostać co do zasady bez zmian - stanowić mają powtórzenie postanowień z poprzedniej umowy linii kredytowej. Pobrana i niespłacona przez B. na podstawie poprzedniej umowy linii kredytowej kwota kredytu stanowić ma kwotę kredytu już pobraną na pierwszy dzień obowiązywania nowej linii kredytowej - nie ma bowiem podlegać zwrotowi spółce V. A. z chwilą wygaśnięcia starej umowy, lecz zaliczana ma być na poczet przyznanego w nowej umowie linii kredytowej limitu kredytu, a B. może pobierać dalsze transze kredytu do wysokości określonej w nowej umowie linii kredytowej. W świetle powyższych ustaleń możliwa do pobrania w danym roku kwota kredytu stanowić ma zatem różnicę pomiędzy wartością limitu wynikającą z nowej umowy linii kredytowej, a kwotą kredytu już pobranego, a niespłaconego, na podstawie umowy obowiązującej w roku poprzednim. Przy czym tak postawiona do dyspozycji kredytobiorcy, t.j. spółki B., kwota środków pieniężnych, w przypadku żądania przez niego wypłaty kwoty kredytu przelewana będzie na rachunek kredytobiorcy z posiadanego przez kredytodawcę rachunku bankowego w banku z siedzibą w Austrii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00