Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2012, sygn. IPPP1/443-914/12-4/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-914/12-4/JL

Wniesienie aktywa w postaci Nieruchomości B jako wkładu niepieniężnego (aportu) do Nabywcy będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, według stawki 23%.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.09.2012r. (data wpływu 21.09.2012r.) - uzupełnionym w dniu 18.10.2012r. poprzez dokonanie należnej opłaty - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania planowanej transakcji aportu bądź sprzedaży nieruchomości B (wariant 1 i 2) oraz określenia podstawy opodatkowania dla transakcji aportu nieruchomości (wariant 1) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania planowanej transakcji aportu bądź sprzedaży nieruchomości B (wariant 1 i 2) oraz określenia podstawy opodatkowania dla transakcji aportu nieruchomości (wariant 1).

Wniosek uzupełniony został w dniu 18.10.2012r. poprzez dokonanie należnej opłaty.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca P (dalej Spółka) jest właścicielem pięciu sąsiadujących ze sobą nieruchomości (każda posiadająca odrębną księgę wieczystą). Spośród nich jedna, największa (Nieruchomość Główna) została przeznaczona przez Spółkę dla budowy budynków biurowych. Pozostałe (Nieruchomości Dodatkowe), o niewielkiej powierzchni są przeznaczone na zaplecze techniczne inwestycji na Nieruchomości Głównej (są to działki stanowiące drogi dojazdowe oraz działki zajęte przez infrastrukturę techniczną taką jak sieć wodociągowa, sieć gazowa itp). Aktualnie wydana została ostateczna decyzja administracyjna w sprawie podziału geodezyjnego działki stanowiącej Nieruchomość Główną, natomiast nie jest jeszcze dokonany podział (wyodrębnienie) działek do oddzielnych ksiąg wieczystych, jako odrębnych nieruchomości. Jednakże na dzień dokonania transakcji, które są przedmiotem zapytania należy przyjąć (stan faktyczny), że w miejsce obecnej Nieruchomości Głównej Spółka będzie właścicielem dwóch nieruchomości (odpowiednio Nieruchomość A oraz Nieruchomość B), z których każda będzie objęta inną księgą wieczystą. Na Nieruchomości Głównej prowadzona jest przez Spółkę inwestycja polegająca na budowie dwóch budynków biurowych z przeznaczeniem na wynajem znajdujących się w nich powierzchni. Jednakże w chwili obecnej wybudowany został tylko jeden budynek. Po podziale nieruchomości będzie on w całości posadowiony na Nieruchomości A (której wniosek niniejszy nie dotyczy). Aktualnie Nieruchomość Główna pozostaje obciążona hipoteką banku z tytułu kredytu finansującego budowę budynku biurowego (na Nieruchomości A). Po podziale tej nieruchomości, w początkowym okresie, hipoteka będzie obciążała Nieruchomość A i Nieruchomość B. Jednakże na podstawie umowy z Bankiem Bank zwolni hipotekę na nieruchomości B po oddaniu do użytkowania budynku na nieruchomości B. Zakładać należy, że wg stanu na dzień dokonania niżej opisanej transakcji Nieruchomość B będzie wolna od hipoteki albo też hipoteka ta zostanie zwolniona w krótkim czasie po transakcji. Powyższa Nieruchomość Główna stanowi najbardziej wartościowy składnik majątku Spółki. Po wydzieleniu, na dzień opisanych niżej transakcji Nieruchomość B będzie składała się z niezabudowanej działki gruntu, dla której obowiązywać będzie pozwolenie na budowę (dotyczące budowy drugiego budynku, pozwolenie na budowę pierwszego, wraz z zakończeniem jego budowy i uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wygaśnie/zostanie wykonane). Dla Nieruchomości Głównej, wydana została decyzja o warunkach zabudowy (co było warunkiem udzielenia pozwolenia na budowę) - decyzja ta i pozwolenie będą obowiązujące także dla Nieruchomości B po jej wydzieleniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00