Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.01.2015, sygn. ITPP1/443-1301/14/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1301/14/AP

Czy i w jaki sposób Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT od 1 stycznia 2015 r.?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2014 r. (data wpływu 22 października 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług.

We wniosku przedstawiono następujący zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od roku 1994 prowadzi biuro rachunkowe. Wnioskodawca wykonywał i nadal wykonuje wyłącznie kompleksową obsługę klientów w zakresie prowadzonych przez nich działalności gospodarczych tj. prowadzenie książki przychodów i rozchodów, rejestrów podatku VAT, ewidencji dla potrzeb zryczałtowanego podatku dochodowego, rozliczanie oraz sporządzanie deklaracji VAT, rozliczanie zaliczki na należny podatek dochodowy, prowadzenie karty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych przez zleceniodawcę, sporządzanie dokumentów ZUS oraz obliczanie zaliczki na podatek dochodowy od zatrudnionych pracowników, prowadzenie ewidencji środków trwałych i rozrachunków z ZUS. Ww. działalność sklasyfikowana jest pod PKD 69.20.Z tj. rachunkowo-księgowa i doradztwo podatkowe. Wnioskodawca podkreśla, że nie wykonywał do tej pory i nadal nie zamierza wykonywać usług o charakterze doradczym. Wnioskodawca posiada uprawnienia doradcy podatkowego. W dniu 30 marca 1999 r. Wnioskodawca został wpisany na listę doradców podatkowych, następnie obligatoryjnie stał się członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Do obecnej chwili jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W związku z wejściem w życie z dniem 10 sierpnia 2014 r. ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, która dot. także doradców podatkowych, Wnioskodawca skierował pismo do Izby ... w ... o wykreślenie z listy członków Krajowej Izby Doradców Podatkowych, ponieważ przy wykonywaniu usługi tylko i wyłącznie w takim zakresie jak wskazany wyżej nie ma obowiązku być doradcą podatkowym i nie chce nim być i nie ma zamiaru doradczych usług wykonywać. Wnioskodawca prowadzi biuro rachunkowe jednoosobowo w ograniczonej liczbie zleceniodawców z uwagi na trudną sytuację rodzinną (niepełnosprawny syn, chora żona i Wnioskodawca po poważnej operacji) przychód nigdy nie przekroczy w roku podatkowym 25.000 zł i nadal nie będzie większy również w roku 2014. Od 1 stycznia 2015 r. Wnioskodawca zamierza powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00