Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2016, sygn. 3063-ILPP3.4512.99.2016.2.TKu, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP3.4512.99.2016.2.TKu

Podatek od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu kwot naliczanych przez Wnioskodawcę za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2016 r. (data wpływu 14 października 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 grudnia 2016 r. (data wpływu 13 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu kwot naliczanych przez Wnioskodawcę za bezumowne korzystanie z nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu kwot naliczanych przez Wnioskodawcę za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Wniosek uzupełniono w dniu 13 grudnia 2016 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia jest właścicielem i użytkownikiem wieczystym działek, przez które przebiega gazociąg średniego ciśnienia, będący własnością Spółki gazowej. Strony łączyła umowa z marca 2007 r. o ustanowienie służebności przesyłu za rocznym wynagrodzeniem. Z tego tytułu Spółdzielnia obciążała Spółkę fakturami VAT. W roku 2010 Spółka zaproponowała rozwiązanie tej umowy oraz zawarcie nowej na innych warunkach, tj. w formie aktu notarialnego i za jednorazowym wynagrodzeniem. Negocjacje stron w tej sprawie nie powiodły się, wobec czego w roku 2011 Spółka wypowiedziała umowę ze skutkiem na 30 listopada 2011 r. oraz skierowała do sądu wniosek o ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem. Spółdzielnia pismem z 10 października 2011 r. wezwała Spółkę do wskazania terminu usunięcia ze swoich nieruchomości rurociągu oraz poinformowała Spółkę, że do czasu przywrócenia terenu do stanu pierwotnego będzie dokonywać obciążeń za bezumowne korzystanie z gruntu w dotychczasowej wysokości. Zatem od grudnia 2011 r. Spółdzielnia obciążała Spółkę notami księgowymi za bezumowne korzystanie. Wobec kwestionowania przez Spółkę zasadności dokonanych obciążeń oraz nieregulowania ciążących na Spółce zobowiązań, Spółdzielnia wystąpiła do Sądu Rejonowego z powództwem o zapłatę. W wyniku przeprowadzonego postępowania wydane zostało orzeczenie, na podstawie którego zasądzono na rzecz Spółdzielni kwotę tytułem bezumownego korzystania z nieruchomości, przy czym zasądzona kwota należna była za okres poprzedzający złożenie pozwu, tj. od 2011 r. do września 2013 r. co ważne, Sąd ustanowił tę kwotę na podstawie opinii biegłego sądowego, który oszacował średniomiesięczne wynagrodzenie za bezumowne korzystanie. W związku z tym, że Spółka nadal użytkuje zajęte nieruchomości (nie usunęła mimo wezwania urządzeń przesyłowych), Spółdzielnia co kwartał wystawia dla Spółki noty księgowe z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości, przyjmując do wyliczenia średniomiesięczną szacunkową wartość biegłego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00