Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 marca 2012 r., sygn. I SA/Po 885/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 marca 2012r. sprawy ze skargi "D" Sp. z o.o. w J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...]zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając jako organ upoważniony do wydania interpretacji w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p."), stwierdził w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług z dnia [...] września 2011 r., nr [...], że stanowisko D. Spółki z o.o., przedstawione we wniosku, jest nieprawidłowe.

Z uzasadnienia interpretacji wynika, że podatniczka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe. Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT czynnym (Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością), rozliczającą się w okresach miesięcznych. Jest producentem profili i stolarki okiennej. Spółka zawarła umowę z podmiotem zajmującym się profesjonalną organizacją konferencji i szkoleń (zwanym dalej Organizatorem). Przedmiotem wspomnianej umowy jest zorganizowanie trzydniowego wyjazdu do D., z elementami szkoleniowo-marketingowymi na temat produktów Spółki. Uczestnikami wyjazdu będą jej klienci, a mianowicie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby fizyczne pracownicy/wspólnicy/przedstawiciele itp. osobowych oraz kapitałowych spółek handlowych. Warunkiem możliwości uczestnictwa w wyjeździe jest spełnienie przez klienta z góry określonych warunków, tj. określonego wzajemnego obrotu. Program wyjazdu przewiduje: pierwszego dnia - wylot z Polski, zwiedzanie, kolacja; dzień drugi - śniadanie, konferencja dotycząca produktów Spółki, lunch, zwiedzanie, kolacja oraz trzeciego dnia - śniadanie, wylot do Polski. Organizator odpowiada za wszelkie kwestie związane z zorganizowaniem wyjazdu oraz przeprowadzeniem konferencji. Obowiązki wnioskodawczyni, zgodnie z zawartą umową ograniczają się do wskazania uczestników wyjazdu oraz zapłaty na rzecz Organizatora należnego mu wynagrodzenia, w którym uwzględnione są także koszty zorganizowania wyjazdu. Z tego tytułu Organizator wystawi na jej rzecz faktury VAT. Spółka podkreśliła w opisie zdarzenia przyszłego, że wyjazd ma charakter nagrody za dobrą współpracę, gdyż oferuje on możliwość uczestnictwa w wyjeździe najlepszym swoim klientom, którzy osiągnęli określony poziom obrotów. Z powyższego wynika, że organizacja wyjazdu ma na celu umocnienie relacji z obecnymi klientami, poszerzenie wiedzy klientów na temat produktów oferowanych przez Spółkę oraz zwiększenie poziomu sprzedaży jej towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00