Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 września 2015 r., sygn. III SA/Kr 453/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dąbek (spr.) Sędziowie WSA Janusz Bociąga WSA Maria Zawadzka Protokolant st. ref. Justyna Owczarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 września 2015 r. sprawy ze skargi T. C. na decyzję Rektora Wyższej Szkoły [...] z dnia 20 lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy studentów skargę oddala.

Uzasadnienie

wyroku WSA w Krakowie z dnia 10 września 2015r.

Decyzją Dziekana Wydziału Nauk [...] z dnia [...] 2015r. student T. C. został skreślony z listy studentów. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji powołał się na przepis art. 190 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, z powodu niepodpisania przez studenta przedłożonego przez uczelnię rozwiązania umowy o warunkach odpłatności za studia. Organ wskazał, że w dniu 16 września 2014 roku Senat Wyższej Szkoły [...] podjął uchwałę o likwidacji kierunku Edukacja [...]. Likwidacja kierunku podyktowana została brakiem rekrutacji na wskazany kierunek studiów przez dwa kolejne lata oraz brakiem minimum kadrowego zgodnego z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym. Likwidacja kierunku studiów spowodowała konieczność rozwiązania zawartej umowy o warunkach odpłatności za studia. T. C. nie podpisał przedłożonego porozumienia w tym zakresie, a tym samym zaistniała konieczność skreślenia Studenta z listy studentów w trybie powołanych wyżej przepisów.

W odwołaniu od powyższej decyzji T. C. zarzucił naruszenie art. 190 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz art. 107 § 1 i 3 k.p.a. w zw. z art. 207 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym poprzez wadliwe wskazanie podstawy prawnej rozstrzygnięcia oraz brak precyzyjnego wyjaśnienia podstawy faktycznej i prawnej zaskarżonej decyzji, co uniemożliwia właściwe zapoznanie się z motywami działania organu pierwszej instancji i zrozumienie tych motywów. Odwołujący się stwierdził, że nie wyraża zgody na skreślenie go listy studentów po odbyciu i opłaceniu czterech semestrów nauki w Uczelni i żąda umożliwienia kontynuacji nauki. Wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji i umorzenie postępowania organu pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00