Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 sierpnia 2020 r., sygn. I SA/Po 342/20

Inne; Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] o nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę [...] zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu [...] maja 2020 r. firma A spółka z o.o. w P. wniosła skargę na postanowienie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...], pozostawiające bez rozpatrzenia wniosek spółki o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle stanu faktycznego sprawy, w której spółka w dniu [...] października 2019 r. wniosła do Naczelnika Urzędu Skarbowego P. w P. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, wskazując w stanie faktycznym, że w swojej działalności zajmuje się m. in. następującymi usługami: przygotowaniem miejsca pochówku osoby zmarłej do montażu nagrobka, sprzedażą i montażem oraz wszelkimi pracami związanymi z instalacją nagrobka na cmentarzu, wykonaniem tablic nagrobnych i napisów po kolejnym pochówku, demontażem istniejących nagrobków, ponownym montażem bądź przykryciem grobu płytą kamienną po pogrzebie, renowacją nagrobków. Spółka zaznaczyła, że dla powyższych usług ustaliła numer PKWiU [...] i zapytała, czy prawidłowo zakwalifikowała swoje usługi oraz czy powyższe czynności mogą być opodatkowane 8% stawką na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.; dalej: "u.p.t.u.") w zw. z poz. 180 Załącznika nr 3 do ustawy. Przedstawiając obszernie swoje stanowisko skarżąca wyjaśniła, że przy zastosowaniu obniżonej stawki VAT wzięła pod uwagę, że w przypadku usługi stanowiącej świadczenie złożone decydujące są zasady klasyfikacji oraz w dalszym etapie opodatkowanie usługi głównej a nie jej części składowych. Wniosek ten Naczelnik przesłał zgodnie z właściwością Dyrektorowi KIS, który otrzymał go 4 listopada 2019 r. Na wezwanie organu interpretacyjnego, pismem złożonym 16 stycznia 2020 r., wniosek został uzupełniony o wskazanie, że interpretacja ma dotyczyć stanu prawnego obowiązującego do 31 października 2019 r. a także od 1 listopada 2019 r. Jednocześnie skarżąca wskazała, że symbol PKWiU dla swoich usług ustaliła zgodne z treścią pisma Izby Skarbowej w P. z 2 lipca 2014 r. ([...]) i przytoczyła jego treść, zaznaczając że nie będąc pewną poprawności własnej interpretacji oparła się dodatkowo na osądach wydanych przez Izby Skarbowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00