Kradzież towarów handlowych
Dla ochrony wartości pieniężnych stanowiących nieodzowny element majątkowy przedsiębiorstwa towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie tychże wartości. Jednak bardzo często treść umów ubezpieczeniowych lub ich ogólnych warunków przewiduje sytuacje, w których pomimo utraty gotówki nie zostanie wypłacone świadczenie z zakładu ubezpieczeniowego.
Nie zawsze kradzież przez osoby trzecie mienia powierzonego pracownikowi materialnie odpowiedzialnemu zwolni go z zaostrzonej odpowiedzialności za powstałą szkodę. Duże znaczenie ma fakt, jak poważnych zaniedbań w zabezpieczeniu tego mienia dopuścił się pracownik.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podpisała umowę leasingową, której przedmiotem były dwa samochody dostawcze. Spółka zawarła umowę 15 czerwca, a już 8 września jeden z samochodów został skradziony. Czy w tej sytuacji umowa wygasa? Jeśli tak, to co z kosztami uzyskania przychodów? Chciałbym zaznaczyć, że umowa miała charakter leasingu finansowego.
Jesteśmy spółką z o.o., której podstawowym zakresem działalności jest hurtowa i detaliczna sprzedaż towarów. W czerwcu 2003 r. skradziono towary z naszego sklepu. W lipcu 2003 r. spółka otrzymała pismo z komisariatu policji zawiadamiające o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie zgłoszonej kradzieży towarów. Jak należy ująć w księgach rachunkowych zaistniałe zdarzenie gospodarcze?
Czy wartość skradzionej z przedsiębiorstwa gotówki może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
Żeby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki straty z różnic w środkach obrotowych wynikające z kradzieży w hipermarketach, nie jest potrzebny protokół policyjny - wyrok WSA (sygnatura akt III SA 1996/02).
Czy strata powstała z tytułu kradzieży sprzętu komputerowego (umorzono dochodzenie w tej sprawie) jest kosztem uzyskania przychodów?