Ulgi podatkowe w zeznaniu za rok 2000
Nie każdy wydatek poniesiony na przebudowę, rekonstrukcję lub modernizację środków trwałych powoduje powiększenie ich wartości początkowej. Warunkiem zwiększenia podstawy odpisów amortyzacyjnych jest poniesienie wydatku powodującego wzrost wartości początkowej.
Jestem współwłaścicielem kamienicy i wspólnie wynajmujemy kilka lokali na działalność gospodarczą. Wynajem tych lokali nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Kamienica nie jest wprowadzona do środków trwałych. Czy w takiej sytuacji można w jakiś sposób ująć w koszty rozbudowę lub modernizację naszej kamienicy?
Ostatnio na łamach prasy pojawia często się problem rozliczania w ramach ulgi remontowej wydatków na wykończenie nowego mieszkania. Problem nie jest nowy, ale - z uwagi na niejednolitą praktykę organów podatkowych - budzi ciągle wiele kontrowersji.
We wrześniu bieżącego roku dokonałem gruntownego remontu mieszkania, do którego przysługuje mi własnościowe prawo spółdzielcze. Podczas tych prac wyremontowałem także balkon, który przynależy do tego lokalu. Czy wydatki związane z remontem tego balkonu mogą zostać odliczone - w ramach ulgi z tytułu remontu mieszkania - w rozliczeniu za 2003 r.?
Co i na jakich zasadach można odliczyć od dochodu i od podatku?
26 listopada 2003 r. w redakcji „Prawa Przedsiębiorcy” odbył się dyżur telefoniczny poświęcony ulgom podatkowym. Poniżej przedstawiamy Czytelnikom odpowiedzi na najciekawsze pytania.
Osoba fizyczna, będąca podatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania i tworzenia stron internetowych. Obecnie chce dokonać modernizacji wyposażenia i sprzętu komputerowego. Czy poniesione wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jeśli tak, to czy w całości, czy w części?
Po kontroli skarbowej w spółce z o.o. podatku dochodowego za 2002 r. usunięto z kosztów nakłady remontowe, kwalifikując je jako nakłady inwestycyjne na modernizację istniejącego środka trwałego. Wyliczono zaległość podatkową oraz odsetki. Spółka uznała to za błąd. Czy nakłady powiększą wartość środka trwałego? Z jaką datą wystawić OT? Czy mamy prawo do amortyzacji za poprzednie miesiące, czy od otrzymania
Z jaką stawką VAT należy wykonywać usługi w budownictwie mieszkaniowym PKOB 112 związane z czyszczeniem, udrażnianiem pionów kominowych i instalacji wentylacji (PKWiU 747015) oraz remontami i modernizacją, np. montażem nasad kominowych, uszczelnianiem przewodów kominowych, stawianiem nowych przewodów kominowych, montażem systemów napowietrzających (PKWiU 45.33.12-00, 45.25.62-00) itp.? Co oznacza określenie
W związku z rozbudową zakładu produkcyjnego konieczne stało się zwiększenie mocy przepływowej energii. Spółka planuje modernizację sieci energetycznej zakładu (nowa rozdzielnia energii) i budowę drugiego przyłącza. Czy te wydatki powinny być zaliczane w koszty księgowe i podatkowe jednorazowo w momencie poniesienia? Czy też powinny być rozliczane w czasie lub może zaliczone do majątku trwałego?
Spółka otrzymała dotację, która będzie wykorzystana na zmianę pokrycia dachu. Przedtem trzeba jednak wykonać słupowanie. Czy wymianę pokrycia dachu i słupowanie należy traktować jako całość, czy może wydatki na słupowanie należy wyodrębnić w księgach? Czy jest to modernizacja czy remont?
Nasza firma będzie prowadziła prace rozbiórkowe budynku mieszkalno-usługowego z przeważającą powierzchnią mieszkalną. Jaką stawkę podatku należy zastosować przy pracach rozbiórkowych dotyczących takiego budynku?
Spółka Alfa podpisała z firmą dostarczającą do niej paliwo umowę o modernizację jej stacji paliw. Rozliczenie tej inwestycji ma polegać na tym, że spółka modernizująca stację paliw będzie obciążać spółkę Alfa przy zakupie u niej paliwa większą kwotą (spółka będzie pozbawiona dotychczasowego rabatu). W umowie jest zawarta klauzula, że do momentu rozliczenia inwestycji właścicielem jest spółka modernizująca
Firma zamierza sprzedać nieruchomość zabudowaną, której jest właścicielem od 1957 r., oraz wyposażenie (tzn. maszyny i urządzenia). W skład nieruchomości wchodzi budynek mieszczący piekarnię, masarnię i sklep detaliczny oraz działka. Wartość początkowa budynku wynosi ogółem 80 000 zł, a działki 4000 zł. W latach 2004-2005 dokonano modernizacji części budynku mieszczącej masarnię na wartość około 630