Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek przy pracy pracownika wykonującego zadania na terenie innego zakładu pracy
Kierowca zawodowy uczestniczący w krajowym transporcie drogowym uległ ciężkiemu wypadkowi podczas katastrofy w ruchu lądowym. Postępowanie w sprawie wypadku prowadzi powołany przez pracodawcę zespół. Niezależnie okoliczności związane z ustalaniem przyczyn zdarzenia badane są przez organy zewnętrzne, w tym prokuraturę oraz Państwową Inspekcję Pracy. Czy zespół powypadkowy może poprzestać na własnych
W wielu przypadkach postępowanie powypadkowe po wypadku przy pracy w urzędzie sprowadza się do powołania zespołu powypadkowego, który dokonuje oględzin miejsca zdarzenia, wysłuchuje poszkodowanego i świadków, a następnie sporządza wymaganą dokumentację. Może się jednak zdarzyć, że wypadek został spowodowany przez jakąś maszynę lub inne urządzenie techniczne, a wtedy sprawa się nieco komplikuje. W takiej
Wypadek związany ze sferą zawodową najczęściej kojarzy się z wypadkiem przy pracy, do którego dochodzi na terenie zakładu pracy. Praktyka pokazuje, że do tego typu zdarzeń może dochodzić w każdym miejscu wykonywania pracy, również w ramach wykonywania pracy na odległość przy pracy zdalnej czy telepracy. Wypadek, do którego doszło poza zakładem, w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, zgłoszony
Jeden z naszych pracowników uległ wypadkowi. Powołany przez nas zespół powypadkowy na podstawie opinii lekarskiej nie mógł jednoznacznie zakwalifikować tego zdarzenia jako wypadku przy pracy. Poszkodowany pracownik zażądał powołania niezależnego biegłego lekarza w celu wydania dodatkowej opinii. Czy pracownik miał do tego prawo? Na kim spoczywa obowiązek pokrycia kosztów związanych z powołaniem innego
Pracownik mojej firmy uległ wypadkowi przy pracy. Sporządziłem protokół powypadkowy, z którym go zapoznałem. Pracownik na protokole złożył adnotację, że wniesie zastrzeżenia do jego treści. Ile czasu ma on na ich złożenie?
Kto podejmuje decyzję o tym, czy zaistniałe zdarzenie nosi znamiona wypadku przy pracy? W jakim terminie należy sporządzić protokół powypadkowy?
Jeden z naszych pracowników podczas spożywania posiłku w trakcie 15-minutowej przerwy spadł z krzesła i złamał obojczyk. Czy może to zostać uznane jako wypadek przy pracy?
Pracodawca, który dowiedział się o wypadku przy pracy, musi po udzieleniu poszkodowanemu pierwszej pomocy zabezpieczyć miejsce wypadku, ustalić okoliczności i przyczyny zdarzenia.
Wypadki mogą mieć miejsce podczas wykonywania każdej pracy, bez względu na jej charakter, wielkość firmy oraz poziom zagrożeń. Nie bez powodu oceniając ryzyko zawodowe zawsze jest ono wyższe niż zero, ponieważ tam gdzie jest człowiek – tam zawsze może dojść do wypadku.
Między pracownikami doszło do ostrej wymiany zdań w kwestiach związanych z zatrudnieniem (wzajemną współpracą). Sprzeczka miała miejsce na terenie zakładu, w szatni, przed rozpoczęciem pracy. W jej wyniku pracownik został uderzony przez współpracownika. Na skutek uderzenia pracownik doznał poważnego urazu głowy. Podjęliśmy decyzję, że nie będziemy kwalifikować tego zdarzenia jako wypadku przy pracy
Pracownik powinien zgłosić pracodawcy każdy wypadek, któremu uległ podczas pełnienia dyżuru pracowniczego. Pracodawca ma obowiązek przyjąć zgłoszenie i powołać zespół powypadkowy.
Nasz specjalista ds. bhp przebywa na urlopie. W tym czasie doszło do wypadku przy pracy. Czy ktoś może zastąpić go podczas postępowania powypadkowego? Kto powinien wejść w skład zespołu powypadkowego w takiej sytuacji - pyta Czytelnik z Poznania.
Nasz pracownik został pobity przez mężczyznę będącego jego byłym zleceniodawcą. Mężczyzna twierdził, że nasz pracownik jest mu winny pieniądze. Pracownik jest zatrudniony na budowie, której teren jest zabezpieczony. W wyniku pobicia pracownik znalazł się w szpitalu na obserwacji, jednak pobyt ten przedłużył się do 10 dni. Jakie świadczenie i w jakiej wysokości powinniśmy wypłacić pracownikowi?
W naszym zakładzie pracy doszło do wypadku przy pracy. Zespół powypadkowy przygotował protokół, którego podpisanie odwleka pracodawca. Co zrobić w takiej sytuacji?
Nasza firma otworzyła filię w innym mieście. W tej filii zdarzył się wypadek przy pracy. Ponieważ placówki dzieli duża odległość, ani inspektor bhp, ani społeczny inspektor pracy nie mogli dotrzeć na miejsce. W związku z tym pracodawca zlecił przeprowadzenie postępowania powypadkowego firmie zewnętrznej. Czy mógł tak postąpić?