Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
Tematy: zasiłek wychowawczy
sortuj: Najnowsze   |   Najstarsze
    • comment
      Porada
    • comment
      Artykuł

      Świadczenia dla matek

    • comment
      Porada
    • comment
      Porada
    • comment
      Artykuł

      Zmiany w zasiłkach w 2002 r. (cz. 1)

      W styczniu br. weszły w życie przepisy ustawy z 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o funduszu alimentacyjnym, ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych i ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 154, poz. 1791) oraz przepisy ustawy z 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. Nr 154, poz. 1805).

    • comment
      Artykuł

      Świadczenia socjalne w ustawach okołobudżetowych

      Przyjęte przez Sejm z końcem 2001 r. tzw. ustawy okołobudżetowe wprowadziły wiele istotnych zmian w zasadach przyznawania świadczeń ubezpieczeniowych i socjalnych. Zmiany te dotyczą wielu ubezpieczonych, dlatego też wydaje się słuszne, aby zarówno zainteresowani, jak i zakłady pracy, na których spoczywa obowiązek udzielania pomocy i informowania pracowników o możliwościach korzystania ze świadczeń

    • comment
      Artykuł

      Zmiany w zasiłkach w 2002 r. (cz. 2)

      W pierwszej części opracowania zostały omówione zmiany w przepisach o zasiłkach chorobowych, urlopach i zasiłkach macierzyńskich oraz o urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego. W tej części prezentujemy obowiązujące w bieżącym roku przepisy regulujące kwestie zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych.

    • comment
      Artykuł

      Zasiłki trudniej dostępne

      Ograniczenia wydatków z budżetu państwa nie pozostały bez wpływu na wypłacane zasiłki. Obecnie możliwość nabycia prawa do zasiłku jest obwarowana licznymi wymaganiami, a kiedy się je nabędzie - zasiłek jest niższy od spodziewanego.

    • comment
      Artykuł

      Zasiłki i urlopy po zmianach (cz. I)*

      Od 1 stycznia 2002 r. obowiązują przepisy ustaw nowelizujących dotychczasowe uregulowania dotyczące zasiłków chorobowych, zasiłków rodzinnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków porodowych, zasiłków wychowawczych oraz związanych z tą tematyką urlopów macierzyńskich. Bez zmian pozostały przepisy odnoszące się do zasiłków opiekuńczych.

    • comment
      Artykuł

      Urlop wychowawczy a ubezpieczenia

      Płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczeń i rozliczają składki za osoby, którym udzielili urlopu wychowawczego lub którym wypłacają zasiłek macierzyński, z wyjątkiem osób, którym zasiłek wychowawczy, zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego wypłaca ZUS.

    • comment
      Artykuł

      Rodzic na wychowawczym

      Na wniosek pracownicy pracodawca jest obowiązany udzielić jej urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.

    • comment
      Artykuł

      UPRAWNIENIA ZWIĄZANE Z MACIERZYŃSTWEM

      Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego. Pracownicy przysługują również inne uprawnienia związane z macierzyństwem.

    • comment
      Porada

      Pytania do prawnika

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada

      Zasiłek i urlop macierzyński dla pracownicy zatrudnionej na czas określony

      Jedna z naszych pracownic - zatrudniona na podstawie umowy na czas określony - jest w ciąży. Kierownictwo firmy zadeklarowało przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu. Czy pracownica ta będzie uprawniona do zasiłku i urlopu macierzyńskiego oraz do zasiłku i urlopu wychowawczego?

    • comment
      Artykuł

      KTO MOŻE UZYSKAĆ ZASIŁKI Z ZUS I BUDŻETU PAŃSTWA?

      Z powodu choroby od 12 lutego 2003 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę w małym zakładzie pracy, w którym jest zatrudnionych 9 pracowników. Jaki podmiot będzie wypłacał świadczenia za czas mojej nieobecności w pracy - pracodawca czy ZUS? I w jakiej wysokości przysługują te świadczenia? W zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniony, obowiązuje „Regulamin

    • comment
      Porada

      Płatny urlop wychowawczy

      Jestem na zasiłku wychowawczym i w 6 miesiącu ciąży z następnym dzieckiem. Umowa o pracę została mi przedłużona do dnia porodu. Wiem, że ZUS ma prawo wypłacić mi zasiłek macierzyński, jednak tracę urlop wychowawczy płatny. Czy mogę ubiegać się o urlop wychowawczy płatny w momencie zatrudnienia u innego pracodawcy i czy w ogóle może mnie on zatrudnić na takich warunkach? - Katarzyna M. z Ustronia.

    • comment
      Artykuł

      Świadczenia z ZUS

      Na pytania dotyczące prawa do zasiłków, prawidłowego obliczania podstawy ich wymiaru oraz wysokości odpowiadają specjaliści z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    • comment
      Artykuł

      Zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne i wychowawcze od 1 stycznia 2004 r.

      Do 20 kwietnia 2004 r. nadal wypłacane będą zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne i wychowawcze. Przedłużenie okresu zasiłkowego przewiduje nowa ustawa o świadczeniach rodzinnych, która wejdzie w życie 1 maja 2004 r. Z tą datą przestanie obowiązywać ustawa o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych.

    • comment
      Artykuł

      Nowe przepisy o zasiłkach i świadczeniach rodzinnych

      Od 1 stycznia 2004 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz.U. z 1998 r. Nr 102, poz. 651 z późn.zm.). Nowelizacja ta została wprowadzona art. 40 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz. 2255).

    • comment
      Artykuł

      Nowe świadczenia rodzinne

      28 listopada 2003 r. Sejm uchwalił ustawę o świadczeniach rodzinnych, której przepisy wejdą w życie 1 maja 2004 r., z wyjątkiem przepisów przedłużających okres wypłaty zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego, które obowiązują już od 31 grudnia 2003 r.

    • comment
      Porada

      Czy orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności jest konieczne do zasiłku wychowawczego?

      Przebywam na urlopie wychowawczym z tytułu sprawowania opieki nad chorym 6-letnim synem. Do tej pory wykorzystałam jedną część urlopu wychowawczego. 12 grudnia udałam się do pracodawcy, aby złożyć podanie z prośbą o udzielenie mi kolejnej części urlopu wychowawczego. Druga część urlopu wychowawczego rozpoczyna się od 15 stycznia 2004 r. W zakładzie pracy poinformowano mnie, iż muszę przedłożyć orzeczenie

    • comment
      Porada

      Kiedy przysługuje obniżony zasiłek wychowawczy?

      Słyszałam, że zasiłek wychowawczy przysługuje w wysokości 308,10 zł, a ja co miesiąc otrzymuję go w kwocie niższej, tj. 302 zł. Dlaczego pracodawca zaniża mi kwotę należnego zasiłku? Czy może być inna przyczyna poza błędem pracodawcy?

    • comment
      Porada

      Co z zasiłkiem wychowawczym od 1 maja 2004 r.?

      Jestem osobą samotnie wychowującą dziecko. Od 1 września 2003 r. do 31 sierpnia 2005 r. przebywam na urlopie wychowawczym i pobieram z tego tytułu zasiłek wychowawczy. Czy będę miała prawo do zasiłku wychowawczego nadal od 1 maja 2004 r. w związku ze zmianą przepisów w tym zakresie?

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00