Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
Tematy: kodeks pracy
sortuj: Najnowsze   |   Najstarsze
    • comment
      Artykuł

      Co nowego w prawie pracy?

    • comment
      Artykuł

      Finansowe konsekwencje nowelizacji Kodeksu pracy

      Trudna sytuacja ekonomiczna wielu polskich podmiotów gospodarczych oraz wynikający z niej stale rosnący odsetek ludzi pozbawionych pracy stały się przesłankami nowelizacji 26 lipca 2002 r. Kodeksu pracy. Podstawowym założeniem zmian legislacyjnych było stworzenie małym i średnim przedsiębiorcom lepszych warunków do zarządzania kosztami pracy. Dotychczas obowiązujące uregulowania prawne zawarte w Kodeksie

    • comment
      Artykuł

      Kodeks pracy - dalsze zmiany

    • comment
      Artykuł

      Prowadzenie akt osobowych pracowników - obowiązki pracodawcy

      Wymogi wobec prowadzenia przez pracodawców akt osobowych pracownika regulują przepisy Kodeksu pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 28 maja 1996 r. Treść tego rozporządzenia została znowelizowana w grudniu 2002 r. i w obecnym stanie prawnym obowiązuje od 1 stycznia 2003 r. Zgodnie z postanowieniami tego rozporządzenia pracodawca jest zobowiązany do założenia oraz prowadzenia

    • comment
      Artykuł

      REGULAMIN PRACY - PRAWIDŁOWE WPROWADZANIE ZMIAN

      Ze względu na nowelizację Kodeksu pracy pracodawcy powinni zmienić treść obowiązujących u nich regulaminów pracy. Niektórzy już tego dokonali, inni nie przywiązują do tego wagi lub wciąż zastanawiają się, jak zrobić to prawidłowo.

    • comment
      Artykuł

      Uwaga! Zmiany w Kodeksie pracy

      Jeżeli na najbliższym posiedzeniu Senat przyjmie projekt zmian w ustawie o zmianie Kodeksu pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, to od nowego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy.

    • comment
      Artykuł

      Urlop wychowawczy po zmianach - komentarz do Kodeksu pracy

      Ustawa z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadziła wiele zmian w kwestii udzielania urlopów wychowawczych i uprawnień pracowniczych z nimi związanych. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2004 r. Teraz przedstawiamy kilka stanów faktycznych, które mogą wystąpić w nadchodzącym roku - po wejściu w życie nowych przepisów.

    • comment
      Artykuł

      Zmiany w kodeksie pracy

      Ustawa z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 213, poz. 2081) wprowadziła zupełnie nowe regulacje prawne, a także uporządkowała już istniejące. Znowelizowane przepisy wchodzą w życie w dwóch terminach: 1 stycznia 2004 r. oraz z dniem uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej.

    • comment
      Porada

      Elastyczny czas szefa

      W ramach stosunku pracy podporządkowanie osoby zajmującej samodzielne kierownicze stanowisko ma specyficzny charakter. Taki pracownik nie ma bezpośrednich przełożonych, którzy mogliby nadzorować jego pracę i wydawać mu polecenia, sam kształtuje w zasadzie swój czas i miejsce pracy oraz określa konkretnie wykonywane czynności. Jakie zatem systemy pracy lub umowa cywilnoprawna w stosunku do tej grupy

    • comment
      Artykuł

      PROFILAKTYCZNE BADANIA LEKARSKIE - ZMIANA W KODEKSIE PRACY

      W związku z ostatnią zmianą Kodeksu pracy od 21 marca 2011 r. pracodawca nie musi już kierować na wstępne badania lekarskie wszystkich osób, które chce ponownie zatrudnić.

    • comment
      Porada

      Stosowanie wyłącznie Kodeksu pracy w stosunku do funkcjonariuszy CBA w zakresie bhp

      Czy w jakichś aspektach dotyczących bhp w stosunku do funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego Kodeks pracy będzie miał wyłączne zastosowanie?

    • comment
      Porada

      Renta cywilna i roszczenia uzupełniające w stosunku pracy

      W wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej najczęściej dochodzi do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia pracownika. Takie przypadki mogą powodować powstanie określonych roszczeń po stronie poszkodowanego.

    • comment
      Artykuł

      Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy?

      Co zmieniło się we wstępnych badaniach lekarskich do pracy od 1 kwietnia 2015 roku? Kodeks pracy przewiduje więcej zwolnień z obowiązkowego przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich nowych pracowników.

    • comment
      Artykuł

      Kiedy można stosować formę dokumentową w stosunkach pracy po zmianie przepisów

      Od 8 września 2016 r. została wprowadzona nowa forma czynności prawnych, tj. forma dokumentowa. Może być stosowana również w niektórych przypadkach w relacjach pracodawcy z pracownikiem. Zatem obecnie można dokonywać pewnych czynności w zakresie prawa pracy za pomocą SMS-a, e-maila czy nagrania dźwiękowego.

    • comment
      Artykuł

      Polityka samochodowa w firmie – co powinna zawierać?

      Posiadanie służbowego samochodu traktowane jest obecnie przez wielu pracowników jako standardowy element otrzymywany z wynagrodzeniem. W związku z tym coraz więcej pracodawców zainteresowanych jest pozyskiwaniem flot samochodowych. Jednakże posiadanie takiej floty wiąże się dla pracodawcy z poważnym ryzykiem, w szczególności finansowym. Warto zatem, żeby pracodawca zabezpieczył swoje interesy, tworząc

    • comment
      Porada

      Jaką odpowiedzialność materialną ponosi członek zarządu spółki z o.o. zatrudniony w niej na podstawie umowy o pracę

      Zatrudnienie w spółce z o.o. w ramach stosunku pracy osoby powołanej do pełnienia funkcji członka zarządu w tej spółce nie pozbawia spółki prawa do egzekwowania od takiego pracownika odpowiedzialności materialnej na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Dodatkowo osoba ta ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną z tytułu powołania na członka zarządu w ramach stosunku korporacyjnego. W przypadku członka

    • comment
      Artykuł

      Zawarcie umowy o pracę 2018 r.

      Nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy wymaga zgodnego oświadczenia woli dwóch stron: pracodawcy i pracownika. Co do zasady umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie (jeśli umowa została zawarta ustnie najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy pracodawca powinien potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków).

    • comment
      Artykuł

      Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników

      Coraz częściej firmy stosują tzw. elastyczny czas pracy, aby umożliwić swoim pracownikom pogodzenie aktywności zawodowej ze sprawami osobistymi lub dokształcaniem. Poszukiwanie tzw. work-life balance powoduje, że pracodawcy decydują się na większą elastyczność w celach zwiększenia atrakcyjności oferowanych przez nich posad. Dlatego w obecnych czasach tak bardzo przydatny jest system ruchomego czasu

    • comment
      Artykuł

      Urlopy związane z rodzicielstwem w 2018 r. - urlop rodzicielski, macierzyński i ojcowski

      Pracownik-rodzic ma prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy urlopu ojcowskiego. Zasady udzielania urlopów regulują przepisy Kodeksu pracy. Jak te uprawnienia kształtują się w 2018 roku?

    • comment
      Artykuł

      Czy rekodyfikacja?

      W Komisji Sejmowej, Komisji Reformy Prawa Pracy, w związkach zawodowych, wśród pracodawców i pracowników trwają burzliwe dyskusje spowodowane kolejną nowelizacją Kodeksu pracy.

    • comment
      Artykuł

      CO NOWEGO W PRAWIE PRACY W 2004 ROKU?

      W nadchodzącym roku pracowników i pracodawców czekają ponownie duże zmiany. 14 października 2003 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Kodeks pracy oraz kilka innych ustaw. Omawiane w niniejszym dodatku przepisy wejdą w życie w większości już 1 stycznia 2004 r. Część z nich jednak, dotycząca ściśle przystosowania prawa polskiego do norm unijnych, ma obowiązywać od 1 maja 2004 r. W chwili zamykania niniejszego

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      Zmiany w prawie pracy

      Trwają prace nad nowelizacją przepisów Kodeksu pracy i ustaw okołokodeksowych, mające na celu obniżenie kosztów pracy oraz zapobieżenie dalszemu wzrostowi bezrobocia. Swoje propozycje zgłosiły organizacje pracodawców, dyskutowały nad nimi związki zawodowe. 8 lutego br. Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy i innych ustaw do konsultacji stronom dialogu

    • comment
      Artykuł
    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00