Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-11-02

Walka z lichwą po omacku

Limit 5 proc. maksymalnych kosztów pozaodsetkowych ma dotyczyć pożyczek udzielanych na okres do 90 dni, a nie do 30. Za to w przypadku dłuższych umów instytucje pożyczkowe będą mogły zarobić więcej, niż chciał Sejm, ale nadal dużo mniej niż obecnie

Choć tzw. ustawa antylichwiarska (o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie) wprowadza wiele mechanizmów, które mają uregulować działalność firm pożyczkowych i zmienić sposób udzielania kredytów i pożyczek (patrz: grafika), to najwięcej kontrowersji budzą zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 246) dotyczące maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytów.

Wersja sejmowa

Obecnie, zgodnie z art. 36a przywołanej ustawy, górny limit wynosi 25 proc. plus 30 proc., gdzie pierwszy składnik zależy tylko od wysokości pożyczki, a drugi również od okresu, na jaki została udzielona. Zgodnie z podanym w ustawie wzorem maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu przy pożyczce na okres 1 roku wynoszą zatem 55 proc., na okres pół roku ok. 40 proc., a przy pożyczce na 30 dni ok. 27,5 proc. Przy czym w całym okresie kredytowania pozaodsetkowe koszty kredytu nie mogą być wyższe od całkowitej kwoty kredytu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00