Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-12-05

Zwolnienia z akcyzy. Spór rozstrzygnięty, a niedosyt pozostał

Trybunał Sprawiedliwości UE nie podzielił zdania Komisji Europejskiej, że polskie warunki zastosowania zwolnienia z akcyzy alkoholu etylowego używanego do produkcji leków naruszają zasadę proporcjonalności. Orzeczenie to nie rozstrzyga jednak, że polskie przepisy są zgodne z prawem Unii.

Moim zdaniem wyrok TSUE z 24 listopada 2022 r. (sprawa C-166/21) powinien stanowić punkt wyjścia do dalszej dyskusji w tej kwestii zarówno w Ministerstwie Finansów, jak i w Komisji Europejskiej. Skłaniają do tego wchodzące w życie od 13 lutego 2023 r. zmiany.

Co mówią polskie przepisy?

Z ustawy o podatku akcyzowym wynika, że przywożony do Polski alkohol etylowy przeznaczony do produkcji leków może zostać zwolniony z akcyzy tylko wówczas, gdy jego przemieszczenie będzie miało miejsce w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Przy imporcie spoza UE wymaga to uzyskania zezwolenia naczelnika urzędu skarbowego na prowadzenie działalności w charakterze zarejestrowanego wysyłającego oraz zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego niezbędne jest natomiast uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu lub działalności jako tzw. zarejestrowany odbiorca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00