Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-01-24

Rafał Brzoska: Wyleczyłem się już z dominacji światowej

Europa jest rynkiem, na którym jest najwięcej do wygrania. Jeżeli chodzi o online i e-commerce, jest bardziej zaawansowana niż Stany Zjednoczone. Europejski konsument jest zdecydowanie bardziej wymagający, a to oznacza, że on jest gotowy na zmianę, którą my mu przynosimy - mówi Rafał Brzoska, prezes InPostu

Platforma Shopee wycofuje się z Polski. Jaki był udział Shopee w biznesie InPostu, jeżeli chodzi o wolumen przesyłek?

Jeśli dobrze pamiętam, to był ok. 1 proc. Natomiast pamiętajmy o tym, że klient, który kupuje dzisiaj w jednym sklepie, a ten sklep znika, to taki klient nie traci swoich zachowań zakupowych. Dlatego informacja o wycofaniu się z Shopee z Polski jest dla nas neutralna. Natomiast dla 10 milionów klientów, którzy zaufali platformie i nagle dowiedzieli się, że ona znika, pewnie jest to słaba informacja. Jestem bardzo, bardzo zaskoczony, bo gdybym był na miejscu kolegów z Shopee, to poszukałbym nabywcy, który przejmie platformę pod własnym brandem i będzie kontynuować ten biznes, bez względu na to czy to będzie biznes w oparciu o polskich marchantów, czy też nie. Baza 10 milionów użytkowników to jest gigantyczna wartość. Trochę szkoda, że Schopee nie podeszło do tego bardziej pragmatycznie.

W mediach społecznościowych pojawiło się ogłoszenie, w którym InPost zaprasza pracowników Shopee, którzy niebawem stracą pracę do swoich szeregów. Shopee zatrudniało w Polsce ok. 300 osób. Na przejęciu ilu pracowników platformy pan liczy?

Wszystkie talenty, z którymi do tej pory mieliśmy okazję współpracować, są mile widziane w naszych szeregach. InPost jest jedną z nielicznych firm, które naprawdę zatrudniają pracowników. I to jest chyba najważniejszy przekaz w tym momencie, w którym większość firm technologicznych - czy to jest Meta, czy to są banki inwestycyjne, czy to jest Amazon - ogłasza redukcje zatrudnienia. A my w tym roku chcemy zatrudnić prawie 500 dodatkowych osób.

Może powinien pan sięgnąć po pracowników zwolnionych z Twittera? (śmiech).

Powiem szczerze, że gdybym miał wymienić największe absurdy 2022 roku, to wskazałbym na Elona Muska i to, co się dzieje się w Twitterze.

To upadek wizjonera?

Należę do tych osób, które nazywają rzeczy po imieniu. Co więcej, jeżeli ja popełniałem biznesowe błędy, ...

Pobierz pliki wydania
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00