Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-01-23

Ostatni moment na wypłaty dodatków uzupełniających dla nauczycieli

Do 31 stycznia szkoły prowadzone przez jednostkę samorządu terytorialnego są zobowiązane wypłacić nauczycielom jednorazowy dodatek uzupełniający. Obowiązek ten ciąży, jeżeli w wyniku analizy, którą do 20 stycznia miały przeprowadzić organy prowadzące szkoły, okazało się, że w 2022 r. nie osiągnięto średnich wysokości wynagrodzeń dla nauczycieli. Jak zatem należy wyliczyć wysokość kwoty przypadającej do wypłaty poszczególnym nauczycielom? Jakie mogą być konsekwencje, jeśli szkoły nie dokonają wypłat w terminie?

Niektórzy nauczyciele szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego ostatniego dnia stycznia br. otrzymają od swoich pracodawców nie tylko przysługujące im wynagrodzenie z tytułu zrealizowanych godzin ponadwymiarowych, lecz także kolejny przelew. Te dodatkowe pieniądze - nazywane niekiedy, zupełnie zresztą niesłusznie „czternastką” - nie są jednak żadnym bonusem, ale uzupełnieniem wynagrodzenia, którego określony poziom gwarantuje nauczycielom ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 1762; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1730).

Skomplikowane zasady ustalania apanaży

Wynagrodzenia nauczycieli od lat budzą emocje i to zarówno tych, którym się one należą, jak i tych, którzy zobowiązani są je wypłacać. Gdy mówi się o wydatkach jednostek samorządu terytorialnego na nauczycielskie płace, uwaga zwykle koncentruje się właśnie na wysokości stawek minimalnego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, tymczasem to, co spędza sen z powiek skarbnikom gmin i powiatów, to także gwarantowana nauczycielom średnia, do której wyrównuje się z początkiem roku wypłacane w ujęciu rocznym apanaże.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00