Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2023-01-23

Podatek od środków transportowych

Zbliża się termin 15 lutego, w którym podatnicy co do zasady są zobowiązani do składania corocznych deklaracji na podatek od środków transportowych. Podatek ten nie nastręcza pracownikom urzędów gmin takich trudności jak podatek od nieruchomości, jednakże i tutaj pojawiają się wątpliwości interpretacyjne. Najczęściej dotyczą one określenia momentu, w którym obowiązek podatkowy ustaje, a także czy w konkretnych sytuacjach możliwe jest zastosowanie przepisów o wyłączeniu lub zwolnieniu z opodatkowania.

O co pytają na szkoleniach

Pojazdy wykorzystywane rolniczo

problem Spółka jest właścicielem kilku naczep i przyczep ciężarowych. Nie wykazała ich do opodatkowania - twierdząc, że są one wykorzystywane przez inne osoby do obsługi pól uprawnych, a środki transportowe związane z działalnością rolniczą nie podlegają opodatkowaniu. Czy takie stanowisko jest prawidłowe?

odpowiedź Nie, w tym przypadku co do zasady spółka nie będzie mogła skorzystać z wyłączenia z opodatkowania. Zgodnie z art. 8 pkt 5 i 6 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 70; dalej: u.p.o.l.) opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00