Artykuł
Algorytmy ratują i wydłużają nasze życie
Aplikacja na smartfona potrafi wykryć, czy mamy za wysokie ciśnienie, problem z temperaturą, dziwnie ziemistą skórę… Smartfon, zegarek to może być w ciągu kilku lat bardzo dobre narzędzie wstępnej diagnostyki i wczesnego ostrzegania - mówi dr Agnieszka Graczyk-Szuster, kardiolożka, prezeska fundacji „Kobiety medycyny”, członkini kapituły w 3.
Cierpimy w Polsce z braku lekarzy, a może wkrótce nie będą oni potrzebni, bo zastąpi ich technologia?
W pewnych aspektach może tak się stać, choć zapewne nie za naszego życia. Sądzę, że w pierwszym rzędzie obejmie to wybrane specjalizacje, takie jak np. radiologia, natomiast wciąż trudno mi sobie wyobrazić zastępowanie lekarzy pierwszego kontaktu, pracujących zwłaszcza w SOR-ach, czy też lekarzy rodzinnych. Dziś rozmawiamy raczej o niesamowitym, często przełomowym wsparciu, jakie dają nam nowe technologie. Rewolucja przyspiesza, w czym niemałą rolę odegrała pandemia. Wiążę z tym wielkie nadzieje.
W jakich obszarach?
Postęp dotyczy zarówno diagnostyki, jak i leczenia - w obu dziedzinach supernowoczesne, stale doskonalone technologie są wykorzystywane na nieznaną w dziejach skalę, co owocuje przełomami, z wielką korzyścią dla pacjentów. Marzy nam się przy tym, by w jednym obszarze algorytmy przejęły obowiązki lekarzy jak najszybciej.