Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-02-01

ukraina

Długi marsz reformatorów

Ukraińskie wozy bojowe w obwodzie donieckimUkraińskie wozy bojowe w obwodzie donieckim

Bruksela przychylnie odniosła się do dotychczasowych reform, ale jeśli Kijów liczy na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych, musi zrobić o wiele więcej. W warunkach wojny to arcytrudne zadanie

Status państwa kandydującego do Unii 23 czerwca 2022 r. został nadany Ukraińcom na kredyt. Równolegle powstała lista zadań do wykonania, by myśleć o dalszej integracji.

Najważniejszym było powołanie Ołeksandra Kłymenki, zwycięzcy konkursu na szefa Wyspecjalizowanej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP), co nie bez turbulencji w końcu nastąpiło. Instytucja ta jest spoiwem systemu antykorupcyjnego jako nadzorca Narodowego Biura Antykorupcyjnego (NABU, odpowiednik polskiego CBA) oraz faktyczny oskarżyciel w sprawach o korupcję. Od tamtej pory walka z korupcją przyspieszyła, a w ostatnich tygodniach posypały się dymisje urzędników, wobec których wystąpiły podobne podejrzenia. Uwagi wymaga także NABU. Po wygaśnięciu w kwietniu 2022 r. kadencji dyrektora Artema Sytnyka wciąż nie wyłoniono następcy. Analogiczna sytuacja, która ponad rok panowała w SAP, miała negatywne konsekwencje dla walki z łapownictwem. Do konkursu na dyrektora NABU dopuszczono 74 kandydatów. Za kilka miesięcy powinniśmy poznać triumfatora.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00