Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-03-18

Konieczność zwrotu unijnych środków problemem dla księgowych

Szczególnie gdy decyzja zostanie wydana kilka lat od otrzymania dotacji. Wówczas trzeba uważać nie tylko na rozliczenie wszystkich kont powiązanych, lecz także na księgowanie we właściwym okresie sprawozdawczym

Firmy, koncentrując się obecnie na tym, skąd i na co pozyskać środki z nowej perspektywy, coraz mniejszą wagę przykładają do kwestii rozliczenia funduszy ze starej perspektywy. To błąd, bo jakiekolwiek zaniechania w tym zakresie mogą skutkować ich zwrotem. Co więcej, decyzja o zwrocie dotacji ma swoje konsekwencje księgowe i co do zasady będzie oznaczać konieczność wprowadzenia zmian w sporządzonym już sprawozdaniu finansowym za 2022 r. Niestety przy tego typu korektach nie brakuje też błędów, co z kolei może być podstawą zakwestionowania sprawozdania przez biegłego rewidenta.

Prawo bilansowe – ogólne zasady

Jednostki prowadzące księgi rachunkowe są zobowiązane stosować zasadę wiernego i rzetelnego obrazu, zgodnie z którą w księgach i sprawozdaniu należy odzwierciedlić rzeczywisty przebieg wszystkich wykonanych przez jednostkę operacji. Jednocześnie przepisy nakazują stosować zasadę memoriału oraz zasadę współmierności, które wskazują, że przychody (a potem koszty) należy łączyć z działaniami realizowanymi w danym okresie. Zasady te przekładają się zarówno na ujęcie otrzymanych dotacji, jak i na ich ewentualny zwrot.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00