Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-03-28

ochrona środowiska

Węgiel gorszy, ale pogoda lepsza

Wiele wskazuje na to, że rok 2022 był pod względem jakości powietrza lepszy od poprzedniego. Spora w tym zasługa ciepłej zimy, ale również rosnącej świadomości społecznej. I tutaj swoje zasługi mają lokalne programy prowadzone przez samorządy

Dane dotyczące jakości powietrza gromadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska pokazują, że sytuacja w 2021 r. pogorszyła się względem lat poprzednich. Wpływ miała na to głównie niższa średnia temperatura powietrza. Rok do roku wzrosło stężenie pyłów zawieszonych – PM10 (średnio 25,9 μg/m3) i PM2,5 (średnio 19,0 μg/m3), co przerwało trend spadkowy obserwowany od 2018 r. Jednak, co warte podkreślenia, przy porównywalnych warunkach atmosferycznych w latach 2011–2012 wyniki były gorsze, co świadczy o pozytywnym wpływie działań prowadzących do redukcji emisji. Potwierdzają to również analizy porównawcze przeprowadzone przez GIOŚ, z których wynika, że mimo wzrostu stężeń wynik z 2021 r. był poniżej średniej z lat 2010–2020.

Podtrzymania negatywnego trendu spodziewano się w ubiegłym roku, który upłynął pod znakiem kryzysu energetycznego i w atmosferze przyzwolenia na poszukiwania taniego sposobu na ogrzanie domu. I tak dopuszczono do sprzedaży, również gospodarstwom domowym, węgiel brunatny i zawieszono normy jakości węgla kamiennego. Oba rozwiązania obowiązują do końca kwietnia. Tym razem z pomocą przyszła jednak łagodna zima i pierwsze odczyty za 2022 r. pokazują, że jakość powietrza się poprawiła.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00