Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-05-10

debata dgp

Banki są i będą potrzebne

Leszek Skiba, prezes Banku Pekao, Cezary Stypułkowski, szef mBanku, Przemysław Paprotny, partner PwC, i Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska, zastanawiali się nad perspektywami krajowego sektoraLeszek Skiba, prezes Banku Pekao, Cezary Stypułkowski, szef mBanku, Przemysław Paprotny, partner PwC, i Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska, zastanawiali się nad perspektywami krajowego sektora

W najbliższym czasie kwestia kredytów frankowych i ograniczenia kapitałowe, w dłuższym terminie technologia – tak wygląda lista wyzwań przed krajowymi kredytodawcami nakreślona przez szefów głównych graczy na naszym rynku

Suma bilansowa sektora bankowego jako proporcja do PKB spada. Tak samo z kredytami, depozytami. Czy w związku z tym gospodarka potrzebuje w ogóle banków? Czy może sobie dobrze radzi bez nich?

cezary stypułkowski: Olbrzymia część polskich przedsiębiorstw nie może wyjść na międzynarodowy rynek kapitałowy po finansowanie, bo są za małe, a polski w ostatnich pięciu latach się zapadł i nie widzę dla niego nadziei. W związku z tym banki są jedynym źródłem zewnętrznego finansowania. Oczywiście firmy mają dużo buforów. Dystrybucja państwowego pieniądza w ostatnich latach sprawiła, że duża część firm ciągle ma relatywie dużą płynność i niespecjalnie inwestuje. Przez jakiś czas tak to może trwać. Ale to nie jest perspektywa rozwoju gospodarki.

Proporcja, jaką mamy teraz, czyli trochę ponad 40 proc. portfela kredytowego do dochodu narodowego, jest wyjątkowo niska, a było już ponad 50 proc.

leszek skiba: Proporcja podaży pieniądza M3 do PKB utrzymywała się w ostatnich latach na mniej więcej stałym poziomie. Czyli tak naprawdę suma aktywów sektora bankowego w relacji do PKB była stała. Do spadku doszło w ostatnim czasie.

Czy to jest kwestia popytu na kredyt czy podaży?

cezary stypułkowski: W tej chwili znaczenie ma popyt, ale generalnie rzecz biorąc, to jest kwestia nieodtwarzania kapitału własnego przez sektor bankowy. Czyli kwestia zyskowności. Jesteśmy równocześnie bardzo efektywni i nisko zyskowni.

michał gajewski: Jeśli patrzymy na cały sektor, to zgodziłbym się z tą oceną. Chociaż widać pewne oznaki ożywienia w popycie na kredyt. Szczególnie w zeszłym roku popyt w bankowości detalicznej, głównie w hipotekach, znacząco spadał. Natomiast w obszarze przedsiębiorstw on cały czas był. Choć nie tak wysoki oczywiście jak w krótkim okresie ożywienia po pandemii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00