Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-05-13

Przemysł na zakręcie: co dalej z transformacją i konkurencyjnością polskiego biznesu

Transformacja energetyczna kryje w sobie wiele wątków. Są one złożone, ale jeśli wszystko nie zostanie dobrze poukładane na poziomie Unii Europejskiej, a także krajowym, grożą nam duże problemy gospodarcze

Skuteczna transformacja polskiej energetyki to być albo nie być krajowego przemysłu. Firmy przemysłowe będą musiały dążyć do redukcji emisji i ograniczania śladu węglowego. W przeciwnym razie stracą konkurencyjność. Konieczne jest opracowanie nowych technologii, które im na to pozwolą. Rynek jest siecią naczyń połączonych, trzeba więc całościowego spojrzenia na tę kwestię.

– Mówimy o tematach, które zdecydują o przyszłości polskiego przemysłu. Przyszłość polskiego przemysłu zadecyduje o przyszłości polskiej gospodarki. Polska gospodarka zdecyduje o dobrobycie narodu. Z kolei gospodarka europejska – o bezpieczeństwie i możliwościach rozwoju całej UE – powiedział na początku debaty „Przemysł wobec wyzwań transformacji energetycznej”, która odbywała się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Henryk Kaliś, prezes Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii.

Pytania bez odpowiedzi

Henryk Kaliś podkreślał kluczową rolę energetyki dla kondycji polskich przedsiębiorstw. Odbiorcy przemysłowi oczekują takich warunków dostaw energii, by mogli konkurować z podmiotami z innych części świata. Dlatego tak ważne jest, by przemysł poznał ścieżkę transformacji polskiej energetyki.

– Przemysł jest na zakręcie. Od 2039 r. Unia Europejska przestanie wydawać uprawnienia do emisji, ale będzie rozliczać koszty związane z emisjami. Od 2050 r. mamy być zeroemisyjni, tymczasem na dzień dzisiejszy nie mamy zeroemisyjnych technologii. Nie znamy technologii, które mogłyby zastąpić te, którymi się dziś posługujemy – alarmował. – Przemysł musi się zbudować od zera – dodał.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00