Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-09-04

Podatkowe skutki leasingu

Umowa leasingu w podatkach dochodowych

Pierwszy rodzaj umów leasingowych

Do pierwszego z określonych przez ustawodawcę rodzajów umów leasingowych zalicza się każdą umowę leasingu, która:

l

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący:

– co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne,

– co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

l

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (przy czym, jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat).

Przez normatywny okres amortyzacji, będący wyznacznikiem czasu trwania umowy leasingu, ustawodawca rozumie – w odniesieniu do środków trwałych – okres, w którym odpisy amortyzacyjne, wynikające z zastosowania stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych, zrównują się z wartością początkową środków trwałych. Natomiast w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych jest to okres ustalony w art. 22m updof i odpowiednio art. 16m updop (w zależności od rodzaju składników majątkowych zaliczanych do wartości niematerialnych i prawnych wynosi on 24 i 60 miesięcy).

W podstawowym okresie takiej umowy leasingu jej skutki podatkowe są następujące. U finansującego opłaty ustalone w umowie leasingu w całości stanowią jego przychód. Dotyczy to wszystkich płatności wynikających z tej umowy, z wyjątkiem:

l

kaucji wpłaconej przez korzystającego, jeśli stanowi ona zabezpieczenie przedmiotu leasingu i podlega zwrotowi po zakończeniu umowy,

l

płatności na rzecz finansującego za świadczenia dodatkowe, jeśli są wyodrębnione z opłat leasingowych,

l

podatków, w których obowiązek podatkowy ciąży na finansującym z tytułu własności lub posiadania składników majątkowych będących przedmiotem leasingu, oraz składek na ubezpieczenie przedmiotu leasingu, jeżeli w umowie leasingu zastrzeżono, że korzystający będzie ponosił ich ciężar niezależnie od opłat za używanie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00