Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-10-16

Najem i dzierżawa w działalności gospodarczej

Najem (dzierżawa) jako czynność podlegająca opodatkowaniu
Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 106, poz. 1150), opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług. Świadczenie usług najmu i dzierżawy co do zasady jest zatem czynnością opodatkowaną VAT. Aby podlegać opodatkowaniu, czynność ta musi być jednak wykonywana w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli została wykonana jednorazowo (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Dla celów VAT nie ma przy tym żadnego znaczenia, czy najem jest wykonywany w ramach działalności gospodarczej czy też nie (wyrok NSA z 16 lutego 2000 r., I SA/Lu 1256/98, niepublikowany).
W świetle wyroku NSA z 21 kwietnia 1999 r. (I SA/Lu 191/98, niepublikowany) okoliczności wskazujące na zamiar wykonywania najmu lub dzierżawy w sposób częstotliwy muszą istnieć w chwili wykonania usługi, a nie w okresie późniejszym. Organy podatkowe powinny w każdym przypadku wykazać istnienie tych okoliczności (zamiaru osoby świadczącej usługi najmu czy dzierżawy), bowiem od spełnienia tych przesłanek zależy, czy wynajmujący jest podatnikiem VAT (wyrok NSA z 4 czerwca 1997 r., III SA 450/96, Monitor Podatkowy z 1998 r. nr 3). Ciężar dowodu leży w tej sytuacji po stronie organu podatkowego.
Przykład
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i jest z tego tytułu podatnikiem VAT. W marcu 2000 r. wynajął garaż będący składnikiem prywatnego majątku, nie związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą (wolno stojący na posesji mieszkalnej) na 2 lata mieszkającemu w pobliżu bratankowi. Czy z tytułu najmu garażu podatnik musi naliczać podatek VAT?
W powołanym wcześniej wyroku NSA z 4 czerwca 1997 r. sąd ten orzekł, że czynności najmu garażu nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, będące przedmiotem jednej umowy, zawartej z jednym najemcą na czas określony, nie można traktować jako wykonywania z zamiarem świadczenia usługi najmu w sposób częstotliwy. Zdaniem sądu, brak jest podstaw do twierdzenia, by rozporządzenie lub korzystanie z rzeczy stanowiącej własność osobistą podatnika VAT i nie związanej z prowadzoną przez niego działalnością podlegało opodatkowaniu tym podatkiem, jeśli nie spełnia warunków zamiaru wykonywania w sposób częstotliwy. Z kolei w wyroku z 4 października 2000 r. (III SA 1901/99, niepublikowany) NSA orzekł, iż nie jest słuszny pogląd, że u zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług każda sprzedaż towarów lub odpłatne świadczenie usług jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W każdym przypadku indywidualnie muszą być badane zarówno podmiotowe, jak i przedmiotowe przesłanki wystąpienia obowiązku podatkowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00