Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-11-14

Opodatkowanie aukcji internetowych

Aukcje internetowe to ostatnio bardzo popularna forma handlu. Prowadząc sprzedaż lub nawet kupując na aukcjach internetowych, powinniśmy mieć świadomość, że fiskus może upomnieć się o swoje prawa, wynikające z przepisów prawa podatkowego. Zastanówmy się więc, kiedy na osobach prowadzących transakcje internetowe spoczywa obowiązek podatkowy, jak ustrzec się przed kłopotami ze strony urzędu podatkowego.

Stan prawny na 30 października 2006 r.
Marta Marciniak
Zasadniczo można przyjąć, że aukcje internetowe służą dwóm rodzajom celów:
•  sprzedaży rzeczy używanych, będących uprzednio naszą własnością, które nam są już niepotrzebne, albo które sprzedajemy, ponieważ potrzebujemy gotówki, z zasady jest więc to sprzedaż okazjonalna, chociaż czasami może przybrać większe rozmiary - np. przy przeprowadzce, kiedy wyzbywamy się starych mebli; należy tu rozróżnić sprzedaż rzeczy używanych w okresie do 6 miesięcy od ich nabycia i po upływie 6 miesięcy,
•  sprzedaży rzeczy, które zbywamy z myślą o uzyskaniu marży, czyli różnicy pomiędzy ceną zakupu a sprzedaży rzeczy; rzeczy takie kupujemy już z zamiarem sprzedaży i nie ma przy tym znaczenia, czy przy sprzedaży osiągniemy zysk czy nie.
Sprzedaż własnych rzeczy używanych
Podatek dochodowy od osób fizycznych
W art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych czytamy, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c, oraz dochody, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Artykuł 10 u.p.d.o.f. określa niektóre źródła przychodów w rozumieniu ustawy i pośród nich wymienia odpłatne zbycie:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00