Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-30

Podział zysku i pokrycie straty

Najważniejszym zadaniem działalności gospodarczej jest osiągnięcie celów, dla których podmiot gospodarczy zasadniczo został powołany, w tym podstawowym celem, który ma osiągnąć działalność, jest zysk i jego maksymalizacja. Niestety, często zdarza się, że pomimo ogromnych starań zysku nie udaje się wypracować. Koszty działalności w danym okresie przewyższają uzyskane przychody i powstaje strata. Działania jednostki gospodarczej muszą zostać wtedy ukierunkowane nie tylko na bieżące i przyszłe zyski, ale jednocześnie na pokrycie powstałych strat.

Stan prawny na 16 października 2007 r.

Dorota Barska-Baranowska - specjalista ds. kadr i płac

Zarówno podział zysku jak i sposób pokrycia straty uzależniony jest od podstawowego kryterium jakim jest forma prawna podmiotu gospodarczego. Natomiast miernikiem szczegółowym jest umowa spółki w której ustalane są zasady podziału zysku i sposoby pokrycia straty właściwe dla danego podmiotu. Umowa taka jednak musi być oparta na normach prawnych, na podstawie których funkcjonuje dana jednostka gospodarcza.

Do udziału w zyskach uprawnieni są zarówno wspólnicy spółek kapitałowych jak i osobowych.

Podział zysku w spółkach kapitałowych

Podział wyniku finansowego tzn. podział zysku lub pokrycie straty netto, wykazanego w rocznym jednostkowym sprawozdaniu finansowym, poprzedza jego zatwierdzenie, stanowiące dowód przyjęcia sprawozdania za rzetelnie, jasno i w sposób prawidłowy, zgodny z przyjętymi przez jednostkę zasadami (polityką) rachunkowości przedstawiające jej rzeczywistość gospodarczą.

Sprawozdanie finansowe jednostki zatwierdza właściwy organ zatwierdzający w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego. Organem zatwierdzającym jest organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest do tego uprawniony.

Zatwierdzeniu podlega również wykazany w sprawozdaniu wynik finansowy netto (po opodatkowaniu), a więc zysk lub strata, które - dopiero po przyjęciu przez właścicieli do wiadomości i zaakceptowany, podlegają podziałowi lub pokryciu. Jeżeli sprawozdanie finansowe jednostki podlega obowiązkowemu badaniu, to warunkiem niezbędnym możliwości podziału zysku, jest wydanie przez niezależnego biegłego rewidenta opinii o zbadanym sprawozdaniu, i to opinii bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniem. Ograniczenie to nie dotyczy pokrycia straty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00