Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-10-30

Ochrona praw lokatorów

Podstawowe zasady dotyczące najmu lokali mieszkalnych znajdują się w kodeksie cywilnym i w ustawie o ochronie praw lokatorów. Wskazane ustawy zazębiają się i przenikają wzajemnie. Dla wynajmującego mieszkanie oznacza to oczywiście dodatkowe kłopoty - przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów są bezwzględne i powodują, że niekiedy niechcianego lokatora jest bardzo trudno się pozbyć. W „Temacie na zamówienie” wskazujemy pułapki i niebezpieczeństwa związane z wynajmowaniem mieszkania i to dla obu stron - zarówno najemcy, jak i wynajmującego.

ADAM MALINOWSKI - radca prawny

Stan prawny na 21 października 2008 r.

Prawa i obowiązki stron

Umowa najmu polega na oddaniu do używania mieszkania w zamian za comiesięczny czynsz. Ma ona przy tym podwójny charakter - dlatego omówimy najpierw prawa i obowiązki stron wynikające z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.), a następnie z regulacji szczegółowych. I tak najemcę obciążają drobne naprawy i nakłady w lokalu - są to np. drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody. Jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

Najemca powinien stosować się do porządku domowego, o ile ten nie jest sprzeczny z uprawnieniami wynikającymi z umowy; powinien również liczyć się z potrzebami innych mieszkańców i sąsiadów. Może założyć w najętym mieszkaniu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia, chyba że sposób ich założenia sprzeciwia się przepisom albo zagraża bezpieczeństwu. Jeżeli potrzebne jest współdziałanie wynajmującego, najemca może domagać się tego współdziałania za zwrotem wynikłych stąd kosztów. Jeżeli najemca wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym, wynajmujący może wypowiedzieć umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia. Wynajmujący może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00