Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-07-21

Zasiłek macierzyński dla zleceniobiorcy

Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych nie mają uprawnień do urlopów związanych rodzicielstwem. Są to grupy zawodowe znacznie upośledzone w tym względzie w stosunku do pracowników. Pomimo jednak braku uprawnienia do urlopu ubezpieczonym (z wyjątkiem dziełobiorców) przysługuje zasiłek macierzyński. W "Temacie na zamówienie" omawiamy zasady nabywania prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla tej grupy zatrudnionych.

Emilia Derucka

Stan prawny na 6 lipca 2010 r.

Zasady podlegania ubezpieczeniom przez zleceniobiorców

Osoby wykonujące pracę na podstawie wymienionych umów przyjęto nazywać zleceniobiorcami, a osoby współpracujące przy wykonywaniu umów - osobami współpracującymi. Za osobę współpracującą ze zleceniobiorcą uważa się małżonka, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma oraz osoby przysposabiające, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą wykonującą umowę zlecenia, umowę agencyjną lub inną umowę o świadczenie usług i współpracują z nią przy wykonywaniu tej umowy. Nie dotyczy to osób, z którymi zawarta została umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Zasady podlegania zleceniobiorców i osób z nimi współpracujących ubezpieczeniom społecznym określają szczegółowo przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Zleceniobiorcy i osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Nie dotyczy to jednak osób wykonujących pracę na podstawie wymienionych umów, które są uczniami gimnazjów, szkół ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych lub studentami, w wieku do ukończenia 26 lat. Te osoby nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a więc nie są także objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy, a osoby z nimi współpracujące - od dnia rozpoczęcia współpracy. Do dnia zakończenia współpracy każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Obowiązek zgłoszenia należy do płatnika składek. Zgłoszenia dokonuje on w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe finansują - w równych częściach - ubezpieczeni i płatnicy składek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00