Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2011-08-19

Spółka z o.o. komplementariuszem w spółce komandytowej

PYTANIE

Słyszałem, że znajomy ze względów podatkowych zamierza ze wspólnikami stworzyć spółkę komandytową, gdzie komplementariuszem będzie spółka z o.o., w której będą ci sami wspólnicy. Czy tak można postąpić i czy faktycznie to opłacalna podatkowo forma prawna prowadzenia firmy?

ODPOWIEDŹ

Tak. Spółka komandytowa, w której komplementariuszem jest spółka z o.o., łączy zalety obu tych spółek i jednocześnie minimalizuje ich wady. Cechą tej konstrukcji jest (przy spełnieniu kilku warunków) realne ograniczenie odpowiedzialności komplementariusza oraz uniknięcie podwójnego opodatkowania dochodów (co jest właściwe dla spółki z o.o.).

WYJAŚNIENIE

Spółka komandytowa (sp.k.) to spółka osobowa, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik (zwany komplementariuszem) odpowiada bez ograniczenia, a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (zwanego komandytariuszem) jest ograniczona. Ustrój i funkcjonowanie spółki komandytowej regulują przepisy art. 102-124 Kodeksu spółek handlowych. Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej. A warto wiedzieć, że jeśli umowa spółki komandytowej nie stanowi inaczej, wkład komandytariusza może być wniesiony w wartości niższej niż suma komandytowa. Ponadto komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu wniesionego do sp.k. Istotne jest również to, że kto przystępuje do sp.k. w charakterze komandytariusza, odpowiada także za zobowiązania spółki istniejące w chwili wpisania go do rejestru. Kwestię odpowiedzialności w spółce komandytowej można zakończyć przypomnieniem, że to komplementariusz odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe sp.k. (art. 115 Ordynacji podatkowej). To komplementariusz reprezentuje spółkę komandytową na zewnątrz i prowadzi jej sprawy. Natomiast komandytariusz może reprezentować sp.k. jedynie jako pełnomocnik. Jeżeli komandytariusz dokona w imieniu sp.k. czynności prawnej, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia. Dotyczy to także reprezentowania spółki przez komandytariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00