Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-09-20

VAT w obrocie zagranicznym - cz. 2

W handlu wewnątrzwspólnotowym między podmiotem polskim a podmiotem zagranicznym o obowiązku rejestracji polskiego przedsiębiorcy do VAT w innym kraju Unii Europejskiej decyduje miejsce dostawy towarów lub miejsce świadczenia usług. Jeśli na podstawie polskich przepisów (dostosowanych do wymogów UE) miejscem świadczenia będzie terytorium państwa członkowskiego, może to rodzić obowiązek rejestracji do VAT w tym kraju. Aby ustalić, kiedy należy się zarejestrować i jak to zrobić, trzeba poznać przepisy kraju, w którym znajduje się miejsce świadczenia.

Przedstawiamy Państwu drugą część "VAT w obrocie zagranicznym". Niniejsza publikacja zawiera informacje o rozliczeniu polskiego podmiotu gospodarczego w innych krajach Unii Europejskiej. Omawiamy przepisy obowiązujące w Austrii, we Francji, w Estonii, Finlandii, Belgii i na Łotwie.

Zapraszamy do lektury.

AUSTRIA

Kiedy polska firma nie musi się zarejestrować

VAT rozlicza kontrahent

Polski przedsiębiorca nieposiadający siedziby firmy na terytorium Austrii nie musi się rejestrować do VAT, gdy dokonuje dostaw towarów lub świadczy usługi, w przypadku których VAT może rozliczyć jego austriacki kontrahent.

Austria wprowadziła tzw. lokalny reverse charge system (domestic reverse charge). Firmy zagraniczne, które nie mają siedziby w Austrii, nie muszą rozliczać podatku VAT z tytułu świadczonych usług, jeśli odbiorcą tych usług jest austriacki podatnik VAT, który może sobie ten podatek odliczyć. Zatem zasada reverse charge w Austrii dotyczy wszystkich usług, oprócz usług organizowania imprez, seminariów, targów, a także wydawania wejściówek na takie imprezy, usług na nieruchomościach, krótkoterminowych umów leasingu, cateringowych.

ZAPAMIĘTAJ

Od 31 grudnia 2011 r. system reverse charge, czyli zasada przeniesienia ciężaru opodatkowania transakcji na odbiorcę, jest możliwy do zastosowania w przypadku sprzedaży większości towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, również w przypadku sprzedaży telefonów komórkowych (przy sprzedaży na kwotę powyżej 5000 euro).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00