Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-08-05

OCHRONA ZDROWIA PRACOWNIKÓW

WSTĘP

Konstytucja RP w art. 66 stanowi: "Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki pracodawcy określa ustawa".

W najszerszym zakresie prawa oraz obowiązki stron stosunku pracy lub innego stosunku obligacyjnego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy zostały określone przepisami ustawy - Kodeks pracy.

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Obowiązek ten w zakresie obejmującym zagadnienia techniczne, higienicznosanitarne, organizacyjne, prawne został podniesiony do rangi podstawowej zasady prawa pracy (art. 15 k.p.) i uszczegółowiony zarówno przepisami Kodeksu pracy, jak i przepisami aktów wykonawczych wydanych z upoważnienia zawartego w tejże ustawie. Unormowania te służą bezpośrednio lub pośrednio celom ochrony życia i zdrowia pracowników w szczególności przed zagrożeniami czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi w środowisku pracy, jakie mogą powstać w procesie pracy. Można przyjąć, że nie ma przepisu z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, w którym nie byłoby zawarte przesłanie ochrony zdrowia i życia pracujących.

PROFILAKTYCZNA OCHRONA ZDROWIA - ZASADY OGÓLNE

Ochrona zdrowia pracujących przed wpływem niekorzystnych warunków związanych ze środowiskiem pracy i sposobem jej wykonywania, a także sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi zostały powierzone służbie medycyny pracy.

Pojęciem profilaktycznej opieki zdrowotnej określa się ogół działań zapobiegających powstawaniu i szerzeniu się niekorzystnych skutków zdrowotnych, które w sposób bezpośredni lub pośredni mają związek z warunkami albo charakterem pracy.

Obowiązek zapewnienia profilaktycznej opieki zdrowotnej spoczywa na pracodawcach w odniesieniu do:

● pracowników,

● osób pozostających w stosunku służbowym,

● osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00