Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-02-18

Konsekwencje niewypełnienia obowiązków z zakresu bhp

Niewypełnienie obowiązków z zakresu bhp może powodować dla pracodawcy konsekwencje w postaci odpowiedzialności wykroczeniowej, niekiedy również powstrzymania się pracownika od pracy. To drugie jednak dotyczy tylko skrajnych przypadków, w których nieprawidłowości prowadziłyby do poważnych zagrożeń życia lub zdrowia pracownika i innych osób.

1. Powstrzymanie się pracownika od pracy

Jeżeli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego (art. 210 § 1 k.p.). W razie gdy powstrzymanie się pracownika od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, ma on prawo oddalić się z miejsca zagrożenia. Przepisy Kodeksu pracy narzucają w takim przypadku obowiązek niezwłocznego powiadomienia przełożonego.

Jeżeli pracodawca nie wypełnia swoich obowiązków i warunki pracy nie odpowiadają przepisom, a dalsze wykonywanie pracy stwarza realne zagrożenie, pracownik może powstrzymać się od pracy. Sytuacja taka może zostać uznana za ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika i skutkować rozwiązaniem przez zatrudnioną osobę stosunku pracy bez wypowiedzenia, z winy pracodawcy na podstawie art. 55 § 1 k.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00